Udostępnij

Brytyjczycy chcą ogrzewać domy z pomocą plastikowych butelek

23.07.2019

Spalanie śmieci dokłada się do smogu? Nie w tym przypadku. Grupa brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Chester znalazła sposób na ogrzewanie domów plastikowymi odpadami. I to bez potrzeby wrzucania ich do „kopciuchów”. 

Badacze twierdzą, że właściwie przetworzony plastik może być źródłem energii z wodoru. Ten pojawia się po podgrzaniu tworzywa sztucznego do temperatury 1000 stopni Celsjusza w piecu używanym do topienia szkła. Nowa technologia ma pomóc w przetworzeniu plastiku nie nadającego się do tradycyjnego recyklingu i trafiającego najczęściej na wysypiska śmieci.

Według firmy Peele Environmental, która zainwestowała w metodę opracowaną przez brytyjskich naukowców, może to pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii. Według jej planów wodór ma być alternatywą dla tradycyjnego gazu w kuchenkach czy bojlerach ciepłej wody. Uzyskany w ten sposób gaz może zasilać centralne ogrzewanie lub być użyty jako paliwo samochodowe. Pierwszy test wodoru z plastiku szykuje lokalny port, który zdecydował się na współpracę z Peele Environmental.

Technologia wytwarzania wodoru budzi jednak sprzeciw wielu ekologicznych aktywistów. Choć sam sobie nie jest on gazem cieplarnianym, to proces jego powstawania nie musi być wcale neutralny dla klimatu. To między innymi przez uwalniający się do atmosfery metan. Brytyjczycy uspokajają, że bilans ich metody i tak będzie dodatni – głównie przez użycie plastiku, który w innym przypadku zanieczyszczałby środowisko. Produkcja wodoru na dużą skalę wpłynęłaby również na oszczędność energii, która dziś używana jest do wydobycia tradycyjnego gazu.

Uczeni mają nadzieję, że technologię da się szybko wprowadzić na rynek. Upatrują swojej szansy w szybko rozwijających się państwach Dalekiego Wschodu. O ich odkryciach pochlebnie wypowiedział się japoński minister gospodarki. Brytyjczycy mają też nadzieję na ciepłe przyjęcie opracowanych przez siebie rozwiązań w innych krajach regionu, gdzie na ulicach coraz częściej widać napędzane wodorem autobusy.

Bez entuzjazmu reagują na razie specjaliści od ekologii w Wielkiej Brytanii. Rządowy Komitet do spraw Zmian Klimatu ocenił, że producenci wodoru powinni przed rozszerzeniem swojej działalności mocno zainwestować w technologię wychwytywania emisji gazów cieplarnianych.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/snooker56

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.