Udostępnij

Brytyjczycy odnotowali najbardziej deszczowy luty od początku pomiarów. Wzrasta ryzyko powodzi

05.03.2020

Brytyjska agencja Met Office poinformowała, że miniony miesiąc był najbardziej deszczowym lutym w historii pomiarów meteorologicznych w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, natomiast drugim – na terenie Szkocji. Równocześnie, luty tego roku był piątym najbardziej mokrym miesiącem, odnotowanym kiedykolwiek na Wyspach Brytyjskich. Eksperci wiążą rekord z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Jak podaje agencja Met Office – narodowe biuro meteorologiczne, odpowiedzialne za monitorowanie pogody i klimatu – w lutym tego roku średnia opadów na Wyspach wyniosła 209,1 mm. W Anglii liczyła ona 154,9 mm, w Walii – 288,4 mm, w Szkocji – 275,6 mm, natomiast w Irlandii Północnej – 222,7 mm.

W trzech pierwszych miejscach był to najbardziej mokry luty w historii pomiarów, natomiast w Szkocji – drugi, zaraz po rekordowym lutym 1990 roku. Biuro podkreśla również, że był to piąty najbardziej deszczowy miesiąc, odnotowany kiedykolwiek na Wyspach.

Bezpośrednio taka ilość opadów wiązała się z przejściem przez kraj licznych burz, w tym trzech na tyle znaczących, że nadane zostały im imiona: Ciara, Dennis i Jorge. Związane z nimi ulewne deszcze wywołały powodzie i liczne podtopienia, szczególnie w Walii, Yorkshire i Midlands.

Co istotne, uciążliwa dla Brytyjczyków burzowa seria trwa nadal. Jak podaje brytyjski „The Sun”, w czwartek 5 marca na terenie kraju obowiązują 52 ostrzeżenia powodziowe oraz 104 alerty, wydane przez Agencję Środowiska.

Deszcz a zmiany klimatyczne

„Powszechne wystąpienie trzech tak ekstremalnych opadów deszczu w jednym miesiącu kalendarzowym jest wyjątkowo rzadkie” – powiedział BBC dr Mark McCarthy, szef Narodowego Centrum Informacji Klimatycznej w Met Office. Jak podkreślił, badania agencji sugerują, że zmiany klimatu zwiększyły prawdopodobieństwo występowania ekstremalnych opadów.

W oficjalnym komunikacie Met Office potwierdza, że bezpośrednie powiązanie rekordowo deszczowego lutego ze zmianami klimatycznymi jest skomplikowane. Wynika to z faktu, że wzorce opadów w Wielkiej Brytanii naturalnie charakteryzują się dużą zmiennością.

Agencja zaznacza jednak, że istnieje wiele znaczących dowodów, wskazujących że zmiany klimatu przyczyniają się do gwałtowności i większej ilości opadów w ramach pojedynczych zdarzeń pogodowych. Eksperci przywołują m. in. sztorm Desmont, który w 2015 roku spowodował liczne powodzie i podtopienia w Anglii i Szkocji. Według Met Office występowanie tego typu ekstremów pogodowych jest w 59 proc. bardziej prawdopodobne właśnie z powodu zmian klimatycznych.

Częstsze ekstrema

Zmiany klimatyczne w Wielkiej Brytanii nie muszą się więc koniecznie przekładać na większą ilość opadów w skali miesiąca, lecz takie ich „skondensowanie”, które powoduje szkody m.in. ze względu na towarzyszące im powodzie.

„Każdy zalany dom to osobista tragedia, a przy zmieniającym się klimacie musimy się bardziej uodpornić na powodzie. Zachęcamy społeczeństwo, aby zdawać sobie sprawę z zagrożenia powodziowego w swojej okolicy, zapisywać się do systemów ostrzeżeń, a jeśli mieszka się na terenach zagrożonych – sporządzać plan na wypadek powodzi” – powiedział John Curtin, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ryzykiem powodziowym w brytyjskiej Agencji Środowiska, cytowany przez Met Office.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Mary Doggett

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.