Udostępnij

Brytyjski sąd: rząd celowo robi za mało w sprawie powietrza. To natychmiast musi się zmienić

04.11.2016

Minister Środowiska zrobił za mało, by brytyjskie powietrze się poprawiło i zaczęło mieścić w wyznaczonych przez prawo normach – orzekł sędzia Garnham w sprawie, która toczyła się przed brytyjskim Wysokim Trybunałem z powództwa Client Earth.

Sędzia zwrócił uwagę m.in. na to, że rząd wykorzystywał do prognozowania nadmiernie optymistyczne dane i celowo opierał się na niewiarygodnym modelowaniu, które pozwalało odsuwać w czasie podjęcie koniecznych działań. Dotyczyło to m.in. opierania się na danych o emisji diesli, które miały niewiele wspólnego z rzeczywistością, co pozwoliło na odsunięcie w czasie wprowadzenia stref niskiej emisji komunikacyjnej w kilku miastach.

Sąd podkreślał, że rząd celowo trzymał się nieprawdziwych i nadmiernie optymistycznych danych, by w ten sposób uzasadnić brak zmian oraz zachowanie status quo. Za niedopuszczalne uznał zaplanowanie – tak zrobiło ministerstwo środowiska – że normy prawa zostaną spełnione w Londynie dopiero pomiędzy 2020 i 2025 rokiem. Zmiażdżył także rządowy program ochrony powietrza jako niewystarczający.

To druga taka sprawa, którą prawnicy Client Earth wygrali przed brytyjskim sądem. Teraz organizacja podkreśla, że wyrok jest potępieniem braku aktywności rządu i oczekują na działania.

Te mają się pojawić. Defra odpowiedziała komunikatem, w którym podkreślono, że walka o czyste powietrze jest priorytetem rządu i zostaną podjęte lub zintensyfikowane działania mające na celu jego oczyszczenie. M.in. Wielka Brytania ma zamiar przeforsować zmiany w testach emisyjności pojazdów, które pozwalają je dopuścić na rynek, a także przyspieszyć wprowadzanie stref niskiej emisji komunikacyjnej w miastach.

Fot. Pedro Szekely/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.