Udostępnij

Kolce przeciw gołębiom. „Buntownicze ptaki” sprytnie je wykorzystują

16.07.2023

Kolce wymierzone przeciw ptakom to nadal popularne rozwiązanie, spotykane także w Polsce. Badacze z Holandii zauważyli, że zwierzęta, które miały być przez nie odstraszane… potrafią same wykorzystywać je do swoich celów. Kolce znalazły bowiem zastosowanie jako budulec gniazd.

Różne gatunki ptaków znane są z tego, że wykorzystują rozmaite materiały do budowy swoich gniazd. Również te będące dziełem człowieka. Najnowsze obserwacje niderlandzkich badaczy prezentują jednak coś nowego. Budulcem gniazd okazały się bowiem kolce, wykorzystywane przez ludzi do odstraszania ptaków oraz utrudniania im budowy gniazd.

Znane były już przypadki m.in. gołębi, które nic sobie nie robiły z obecności kolców… i formowały gniazda bezpośrednio na nich. Teraz zaobserwowano jednak – konkretnie wśród antwerpskich srok – że stały się one budulcem gniazd. Doniesienia na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym „Deinsea”.

„Kiedy myślisz, że widziałeś już wszystko, po pół wieku studiowania historii naturalnej, te pomysłowe ptaki naprawdę mnie zaskakują” – powiedział w oświadczeniu Cornelis W. Moeliker, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Rotterdamie, współautor publikacji.

„Twierdza nie do zdobycia”

Ogromne gniazdo, zbudowane z kolców przeciw ptakom, dostrzegł pacjent jednego ze szpitali w Antwerpii.

Naukowcy, którzy przyjrzeli się bliżej sprawie, oszacowali, że składa się ono z 1500 kolców. Auke-Florian Hiemstra, główny autor publikacji, przygotowuje obecnie doktorat z biologii na Uniwersytecie w Lejdzie. Wcześniej obserwował w ptasich gniazdach wykorzystanie m.in. jednorazowych maseczek ochronnych, okularów przeciwsłonecznych, czy prezerwatyw.

To wszystko przykłady adaptacji zwierząt do środowiska miejskiego.

kolce przeciw ptakom    kolce na ptaki
Gniazdo zaobserwowane na drzewie (a). Opuszczone gniazdo po usunięciu z drzewa (b). Kolce przeciw ptakom, główny budulec gniazda (c).
Źródło: Naturalis Biodiversity Center

„Twierdza nie do zdobycia” – mówi Hiemstra na temat zaobserwowanego gniazda. „Sroki wydają się używać szpilek dokładnie w tym samym celu, co my. Aby trzymać inne ptaki z dala od ich gniazda”.

Wykorzystanie kolców, jako części gniazda, zaobserwowano u srok także w innych miastach. Miało to miejsce również w Belgii i Szkocji. Ich zastosowanie odkryto ponadto u bocianów, jednak póki co jedynie w Holandii.

Jako element budulcowy widziano także inne ostre przedmioty. Między innymi igły dziewiarskie i druty kolczaste.

Ostre kolce ranią ptaki. Istnieją bezpieczniejsze alternatywy

Organizacje zajmujące się ochroną ptaków od lat apelują o niestosowanie metalowych kolców, ponieważ mogą one ranić zwierzęta. Często prowadząc nawet do ich śmierci.

„Kolce 'antyptasie’ zabijają ptaki, takie są fakty! Nadzianemu na kolce ptakowi nie pomogą atesty kolców ani zaświadczenia, że kolce są 'bezpieczne’. Ptaki giną w męczarniach, chociaż można na budynkach montować zamiast kolców bezpieczne dla ptaków spirale lub pręty obrotowe” – napisano w jednym z facebookowych postów Stowarzyszenia Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP).

_

Ze wspomnianą publikacją można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Infinity T29 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.