Udostępnij

Burger przyszłości raczej bez mięsa. Taki jest plan Unii Europejskiej

10.06.2020

Komisja Europejska chce zdrowszych i bardziej przyjaznych dla środowiska burgerów. Wynika to z założeń nowej strategii „Farm to Fork”, opublikowanej przez urzędników z Brukseli. Dzięki niej rolnictwo ma być bardziej zrównoważone, a fast-foody mniej mięsne.

Nowy unijny dokument przeanalizował portal Politico.eu. Dziennikarze na podstawie zapisów strategii przygotowali przepis na burgera idealnego – przynajmniej według komisarzy UE. Zmian ma być wiele, a zawiodą się przede wszystkim fani mięsnych fast-foodów.

Tych w menu restauracji szybkiej obsługi może być o wiele mniej. W bułce częściej będziemy mogli znaleźć roślinny kotlet. Możliwe, że wgryziemy się też w mięso wyhodowane w laboratorium albo alternatywy dla kotleta przygotowane na bazie owadziego białka. Unia planuje przede wszystkim ograniczyć produkcję i spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa.



Czytaj również: W “Koperniku” mięso kurczaka wyhodowano… na liściach szpinaku

To nie koniec zmian, które szykuje Komisja. Bułki mają być świeżo przygotowane, w większości pełnoziarniste. Z burgerów powinny wysypywać się warzywa hodowane z minimalnym użyciem sztucznych nawozów i pestycydów. Dopełnieniem kompozycji smakowej ma być keczup i majonez. W sosach ma być znacznie mniej tłuszczu, soli i cukru.

Restauratorzy i farmerzy według planu KE będą mieli 10 lat na dostosowanie się do nowych regulacji. Strategia „Farm to Fork” zakłada zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i odnowienie różnorodności biologicznej na ziemi zajętej pod hodowlę i uprawę. Jednocześnie unijni urzędnicy chcą zapewnić obywatelom Wspólnoty dostęp do zdrowej żywności za przyzwoitą cenę. By strategia weszła w życie, dokument będą musieli zaakceptować europarlamentarzyści oraz liderzy poszczególnych państw.

Źródło zdjęcia: Moving Moment / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy