Udostępnij

Burger przyszłości raczej bez mięsa. Taki jest plan Unii Europejskiej

10.06.2020

Komisja Europejska chce zdrowszych i bardziej przyjaznych dla środowiska burgerów. Wynika to z założeń nowej strategii „Farm to Fork”, opublikowanej przez urzędników z Brukseli. Dzięki niej rolnictwo ma być bardziej zrównoważone, a fast-foody mniej mięsne.

Nowy unijny dokument przeanalizował portal Politico.eu. Dziennikarze na podstawie zapisów strategii przygotowali przepis na burgera idealnego – przynajmniej według komisarzy UE. Zmian ma być wiele, a zawiodą się przede wszystkim fani mięsnych fast-foodów.

Tych w menu restauracji szybkiej obsługi może być o wiele mniej. W bułce częściej będziemy mogli znaleźć roślinny kotlet. Możliwe, że wgryziemy się też w mięso wyhodowane w laboratorium albo alternatywy dla kotleta przygotowane na bazie owadziego białka. Unia planuje przede wszystkim ograniczyć produkcję i spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa.



Czytaj również: W “Koperniku” mięso kurczaka wyhodowano… na liściach szpinaku

To nie koniec zmian, które szykuje Komisja. Bułki mają być świeżo przygotowane, w większości pełnoziarniste. Z burgerów powinny wysypywać się warzywa hodowane z minimalnym użyciem sztucznych nawozów i pestycydów. Dopełnieniem kompozycji smakowej ma być keczup i majonez. W sosach ma być znacznie mniej tłuszczu, soli i cukru.

Restauratorzy i farmerzy według planu KE będą mieli 10 lat na dostosowanie się do nowych regulacji. Strategia „Farm to Fork” zakłada zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i odnowienie różnorodności biologicznej na ziemi zajętej pod hodowlę i uprawę. Jednocześnie unijni urzędnicy chcą zapewnić obywatelom Wspólnoty dostęp do zdrowej żywności za przyzwoitą cenę. By strategia weszła w życie, dokument będą musieli zaakceptować europarlamentarzyści oraz liderzy poszczególnych państw.

Źródło zdjęcia: Moving Moment / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.