Udostępnij

"Burmistrz Skały opiniuje negatywnie projekt Programu Ochrony Powietrza"

15.12.2016

W styczniu pod głosowanie ma trafić nowy Program Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego. Do końca listopada trwały jego konsultacje, do których zaproszono władze gmin. Można by się spodziewać, że wiele z nich, zwłaszcza te, gdzie sytuacja jest najgorsza, będzie robić, co się da, by wprowadzić i nowy, bardziej wymagający Program, i uchwałę anty-smogową.

Można by się tego spodziewać na przykład po władzach Skały, która – jak się okazało – zmienia się zimą w wędzarnię.

Można by. Prawda? No to zobaczcie w jaki sposób burmistrz miasteczka zaopiniował projekt.

Tu fragmenty:

(…) Burmistrz Miasta i Gminy Skała opiniuje negatywnie projekt Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. (…)

(…) Cel określający, że wszystkie urządzenia na paliwa stałe użytkowane w województwie małopolskim do 2023 roku muszą spełniać wymagania ekoprojektu lub klasy 5 normy EPN 303:5/2012 jest bardzo restrykcyjny w obecnym stanie gospodarki, finansów, przepisów prawa, nierealny do spełnienia z uwagi na brak stałych, określonych instrumentów wsparcia zewnętrznego. (…)

(…) Z punktu widzenia indywidualnych właścicieli domów wymiana pieca węglowego na gazowy czy na węglowy lepszej generacji może być sprzeczna z jego interesem ekonomicznym ze względu na koszt wymiany pieca i koszty paliwa. (…)

(…) Wyeliminowanie spalania odpadów oraz ograniczenie spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi oraz zapisem dotyczącym przeprowadzania kontroli gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w kotłach i piecach należy stwierdzić, że nie wszystkie Gminy, w tym gmina Skała posiadają straż miejską/gminną, upoważnioną do tego typu kontroli i nakładania sankcji (mandatów) z tym związanych, a trudności kadrowe znacznie ograniczają możliwości kontroli (gmina miejsko-wiejska – 10% zabudowy mieszkaniowej). (…)”

TUTAJ znajdziecie całość w pliku doc.

Mówiąc krótko. W Skale nie da się walczyć ze smogiem, co z pewnością tłumaczy trochę, dlaczego jest tam tak, jak jest.

Opinii negatywnych było więcej, w tym i z miejsc takich jak Rabka-Zdrój, która jest uzdrowiskiem pulmonologicznym, więc wydawałoby się, że powinna zrobić, co się da, by ludzie mogli się tam leczyć. A także z Nowego Targu, Bukowiny Tatrzańskiej i Liszek. Choć trzeba wskazać, że między zrzucaniem z siebie odpowiedzialności i mówieniem nie da się, pojawiają się tam także postulaty sensowniejsze. 

A my przypominamy, że w Małopolsce trwają konsultacje projektu uchwały anty-smogowej, który będzie głosowany w styczniu. Uwagi, a także głosy sprzeciwu lub poparcia można przesyłać do 5 stycznia na adres: powietrze[at]umwm.pl Zachęcamy, by to robić, bo sprawa jest ważna, a każdy głos będzie wsparciem dla uczestników debaty w Sejmiku, która zdecyduje o tym, czy Małopolska zacznie łapać oddech już teraz, czy dopiero za chwilę, kiedy kary przymuszą nas do spełnienia norm dotyczących jakości powietrza.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.