Udostępnij

Burmistrz Wadowic: uchwała antysmogowa nie działa, potrzebny całkowity zakaz węgla

27.08.2018

Już chwilę temu na blogu burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego pojawił się interesujący wpis dotyczący oceny działania uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Klinowski pisze, że ta nie działa i dodaje, że wydaje się, iż w sytuacji, kiedy polityka rządu nie zapewnia odpowiedniego wsparcia „miękkiej” formie uchwały antysmogowej, potrzebna jest jej „twardsza” wersja i jedynym skutecznym rozwiązaniem jest całkowity zakaz używania paliw stałych.
Poniżej znajdziecie fragmenty tekstu oraz link do całości:
Uchwalone przez Małopolski Sejmik prawo mające służyć poprawie jakości powietrza nie działa. Przeciwnie, zanieczyszczenie powietrza rośnie. Pomimo zachęt i ogromnej akcji informacyjnej piece wymienia niewiele osób. Smog maleje tylko w Krakowie, gdzie obowiązuje bardziej restrykcyjna wersja uchwały antysmogowej – całkowity zakaz spalania paliw stałych. Wygląda na to, że to jedyne skuteczne rozwiązanie dla małopolskich miast i miasteczek. (…)

 width=
Zaprezentowane przez Mateusza Klinowskiego wyniki pomiarów jakości powietrza w Wadowicach.

Pomiary BAP miernikiem skuteczności uchwały antysmogowej

Wyniki [badań jakości powietrza – red.] nie pozostawiają wątpliwości. Pomimo obowiązywania uchwały antysmogowej oraz korzystnej aury zimowej zanieczyszczenie powietrza w Wadowicach wzrosło! Odnotowane miesięczne i tygodniowe średnie stężenia BAP przekraczają o kilka tysięcy procent normy roczne. Według zgrubnych kalkulacji taki poziom rakotwórczych substancji w powietrzu odpowiada wypaleniu 8600 papierosów przez każdego z mieszkańców (w tym dzieci) w ostatnim sezonie grzewczym! (…)
Powiedzmy sobie szczerze, to całkowity blamaż regulacji antysmogowych, z którymi wiązano ogromne nadzieje. Blamaż, którego można było się spodziewać, ale wśród ogólnych zachwytów nad wprowadzeniem nowych regulacji obawy lekceważono. Tymczasem, istnieją skuteczne i sprawdzone na terenie Małopolski rozwiązania problemu smogu. Otóż, pomiary poziomu BAP pokazują, że jedynym miejscem, gdzie w naszym województwie powietrze się poprawia, jest Kraków.
Z dużą dozą pewności można przyjąć, że za malejące poziomy zanieczyszczeń w Krakowie odpowiada przyjęcie uchwały antysmogowej w formie zakazu używania paliw stałych (wchodzi w życie od 1 września 2019), a nie jej “rozmiękczonej” wersji, obowiązującej w pozostałej części województwa, dopuszczającej nadal spalanie węgla i długie okresy przejściowe. Oczywiście ta “rozmiękczona” wersja miałaby pewnie szansę zadziałać, gdyby komplementarną z samorządem województwa politykę antysmogową prowadził też rząd, eliminując z rynku paliwa stałe. To jednak nie nastąpiło i nie nastąpi, bowiem rząd PiS silniej jeszcze niż rząd PO chroni interesy sprzedawców odpadów węglowych i przestarzałej branży wydobycia węgla. (…)
Na koniec dodam, że rosnąca ilość BAP w powietrzu zdecydowanie nie jest wynikiem spalania odpadów, co pokazują prowadzone przez nas od 3 sezonów grzewczych kontrole. Mieszkańcy Wadowic i okolicznych miejscowości spalają legalny opał – węgiel. I to węgiel, a nie spalane rzekomo odpady, są źródłem trującego smogu. Wniosek z tego taki, że eliminacja BAP z powietrza możliwa jest tylko wtedy, jeżeli zupełnie wyeliminujemy używanie paliw stałych.
Z drugiej strony, badania wykonane na zlecenie Województwa Małopolskiego pokazują, że Wadowice nie spełnią wymogów jakości powietrza do 2023 roku nawet wtedy, kiedy wymienią piece na V i wyższej klasy emisyjnej, co dzisiaj, na mocy uchwały antysmogowej dla Małopolski jest obowiązkiem każdego mieszkańca. Tym bardziej więc zakaz spalania węgla jest koniecznością i jak najszybciej powinien zostać przez Sejmik wprowadzony. Wystąpiłem o to w grudniu 2016 roku, do dzisiaj bez odzewu.

Cały tekst znajdziecie TUTAJ.

Fot. Wadowice/Smogowa Mapa Polski.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.