Udostępnij

By nie zanieczyszczać oceanu plastikiem, zamontują 100 rzecznych barier przeciw śmieciom

29.11.2019

Na indonezyjskiej wyspie Bali zainstalowanych ma zostać setka rzecznych barier, które zatrzymywać będą zmierzające do oceanu odpady, w tym plastik. Choć nie rozwiąże to zapewne całkowicie problemu zaśmiecania rzek, tego typu bariery mogą stanowić rozwiązanie tymczasowe – zanim uda się sprawić, by odpady do rzek nie trafiały. Bariery mogą też unaocznić, jak wiele śmieci tych jest – Indonezja znajduje się bowiem w pierwszej piątce państw najbardziej zaśmiecających oceany świata.

Organizacja Make A Change World podejmuje się pilotażowego projektu, w ramach którego w indonezyjskich rzekach zostaną zainstalowane specjalne bariery, zatrzymujące płynące nimi śmieci. Jest to odpowiedź na panujący w kraju kryzys, jeśli chodzi o zanieczyszczenie rzek odpadami, w tym plastikiem. Indonezja, do której przynależy wyspa Bali, znajduje się bowiem w czołówce krajów najsilniej zaśmiecających oceany świata.

Póki więc nie zostaną wdrożone rozwiązania, które nie dopuszczałyby do zanieczyszczania rzek odpadami, bariery – takie jak zainstalowane na Bali – mogłyby pełnić tymczasowe rozwiązanie, zmniejszające ilość śmieci, które trafiają do oceanów ze wspomnianych państw. Make A Change World deklaruje, że póki co zainstalowało 3 tego typu bariery, których liczba ma wzrosnąć do 100. Pierwsze instalacje pojawiły się na rzecze Ayung, będącej główną rzeką Bali.

„Wynaleźliśmy skuteczne wysięgniki zatrzymujące śmieci,  wykonane z występujących lokalnie materiałów, aby jak najszybciej zapewnić proste i opłacalne rozwiązanie, jeśli chodzi o oczyszczanie rzek z odpadów. Są łatwe w montażu i utrzymaniu”- twierdzi Moritz Schulz ze start-up-u Plastic Fischer, cytowany w oficjalnym komunikacie organizacji Make A Change World.

Technicznie rzecz biorąc, rozwiązanie to nie jest skomplikowane. Bariery składają się z rur PCV stanowiących stabilizujący konstrukcję pływak, a także metalowej siatki, w której zatrzymywane są odpady. By jednak konstrukcja ta nie została przeciążona, konieczne jest regularne jej opróżnianie z zebranych śmieci, w co angażowana jest lokalna społeczność. Ten społeczny element układanki, w połączeniu z projektami edukacyjnymi ma uświadamiać Indonezyjczykom, jak wiele śmieci wyrzucanych jest do rzek.

Według raportu Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment, ponad 50 proc. tworzyw sztucznych trafiających do światowych oceanów pochodzi z pięciu krajów: Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu.

 

Źródła: Make A Change World, Ocean Conservancy/McKinsey Center for Business and Environment, Plastic Fisher

Zdjęcie: Shutterstock/Maria Dryfhout

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.