Na indonezyjskiej wyspie Bali zainstalowanych ma zostać setka rzecznych barier, które zatrzymywać będą zmierzające do oceanu odpady, w tym plastik. Choć nie rozwiąże to zapewne całkowicie problemu zaśmiecania rzek, tego typu bariery mogą stanowić rozwiązanie tymczasowe – zanim uda się sprawić, by odpady do rzek nie trafiały. Bariery mogą też unaocznić, jak wiele śmieci tych jest – Indonezja znajduje się bowiem w pierwszej piątce państw najbardziej zaśmiecających oceany świata.
Organizacja Make A Change World podejmuje się pilotażowego projektu, w ramach którego w indonezyjskich rzekach zostaną zainstalowane specjalne bariery, zatrzymujące płynące nimi śmieci. Jest to odpowiedź na panujący w kraju kryzys, jeśli chodzi o zanieczyszczenie rzek odpadami, w tym plastikiem. Indonezja, do której przynależy wyspa Bali, znajduje się bowiem w czołówce krajów najsilniej zaśmiecających oceany świata.
Póki więc nie zostaną wdrożone rozwiązania, które nie dopuszczałyby do zanieczyszczania rzek odpadami, bariery – takie jak zainstalowane na Bali – mogłyby pełnić tymczasowe rozwiązanie, zmniejszające ilość śmieci, które trafiają do oceanów ze wspomnianych państw. Make A Change World deklaruje, że póki co zainstalowało 3 tego typu bariery, których liczba ma wzrosnąć do 100. Pierwsze instalacje pojawiły się na rzecze Ayung, będącej główną rzeką Bali.
„Wynaleźliśmy skuteczne wysięgniki zatrzymujące śmieci, wykonane z występujących lokalnie materiałów, aby jak najszybciej zapewnić proste i opłacalne rozwiązanie, jeśli chodzi o oczyszczanie rzek z odpadów. Są łatwe w montażu i utrzymaniu”- twierdzi Moritz Schulz ze start-up-u Plastic Fischer, cytowany w oficjalnym komunikacie organizacji Make A Change World.
Technicznie rzecz biorąc, rozwiązanie to nie jest skomplikowane. Bariery składają się z rur PCV stanowiących stabilizujący konstrukcję pływak, a także metalowej siatki, w której zatrzymywane są odpady. By jednak konstrukcja ta nie została przeciążona, konieczne jest regularne jej opróżnianie z zebranych śmieci, w co angażowana jest lokalna społeczność. Ten społeczny element układanki, w połączeniu z projektami edukacyjnymi ma uświadamiać Indonezyjczykom, jak wiele śmieci wyrzucanych jest do rzek.
Według raportu Ocean Conservancy i McKinsey Center for Business and Environment, ponad 50 proc. tworzyw sztucznych trafiających do światowych oceanów pochodzi z pięciu krajów: Chin, Indonezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu.
Źródła: Make A Change World, Ocean Conservancy/McKinsey Center for Business and Environment, Plastic Fisher
Zdjęcie: Shutterstock/Maria Dryfhout