Udostępnij

„Być albo nie być dla polskiej gospodarki”. Przemysł a zielona energia

03.04.2025

Transformacja energetyczna to wyzwanie również dla polskiego przemysłu. Odejście od paliw kopalnych wpłynie na konkurencyjność firm w naszym kraju. Najnowszy raport Instytutu Reform wskazuje, że elektryfikacja oparta na zielonej energii to w wielu przypadkach najlepszy sposób na cięcie kosztów. A także na rozwój zakładów przemysłowych nad Wisłą.

Raport Instytutu Reform podkreśla, że polski przemysł już dziś znajduje się pod presją. Problem to rosnące koszty energii oraz narażenie na skutki wahań cen surowców. Dotyczy to m.in. zawirowań na rynkach gazu i węgla, które wynikają z kryzysów gospodarczych oraz politycznych. Opublikowany niedawno dokument to “Produkcja pod napięciem. Droga do konkurencyjnego i czystego przemysłu w Polsce”.

Emisyjność i konkurencyjność. “Być albo nie być dla polskiej gospodarki”

Organizacja zwraca uwagę m.in. na kontekst europejski. Ramy prawne przyjęte w UE, takie jak Net Zero Industry Act, mówią jasno: do 2030 roku 40 proc. technologii zeroemisyjnych musi pochodzić z produkcji w krajach wspólnoty. Instytut podkreśla, że to szansa dla polskiego przemysłu, by dołączyć do europejskich łańcuchów dostaw. Czas działa jednak na niekorzyść spóźnialskich. Co zatem proponuje zespół odpowiedzialny za raport?

    – Dekarbonizacja przemysłu to być albo nie być dla polskiej gospodarki. To także warunek utrzymania silnej pozycji Unii Europejskiej na globalnym rynku i zwiększenia jej odporności na ryzyka gospodarcze, polityczne i militarne – zwraca uwagę Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform. 

    Na niekorzyść firm coraz częściej wpływać ma też wysoka emisyjność produkcji. – Korporacje oraz instytucje publiczne coraz częściej przy wyborze produktów kierują się nie tylko korzystną ceną, ale również niskim śladem węglowym. Jednocześnie towary produkowane z wykorzystaniem węgla i gazu będą z czasem coraz droższe. Dlatego polskie firmy przemysłowe muszą już teraz zacząć inwestować w przejście na zeroemisyjną energię, jeśli chcą utrzymać się na rynku – tłumaczy.

    Elektryfikacja pomoże przemysłowi?

    Co więc robić? Jako najprostszą drogę do obniżenia kosztów energii i emisji CO2 autorzy raportu wymieniają elektryfikację. Zatem to energia elektryczna, docelowo niepochodząca już ze spalania paliw kopalnych, miałaby służyć produkcji ciepła i zasileniu procesów w fabryce. Wskazano przy tym m.in. na pompy ciepła, kotły elektryczne oraz elektrodowe.

    – Technologie bezpośredniej elektryfikacji mają duży potencjał przede wszystkim w branżach wykorzystujących tzw. ciepło niskotemperaturowe. Sprawdzą się więc np. w zakładach przetwórstwa spożywczego czy papierniach – mówi Klaudia Janik, analityczka Instytutu Reform i jedna z autorek publikacji. Organizacja podkreśla, że odpowiednio zaplanowana elektryfikacja może nie tylko zwiększać konkurencyjność. To również wsparcie dla stabilności systemu energetycznego, umożliwiające efektywne wykorzystanie energii z OZE (tzw. sector coupling). – Wdrożenie systemów hybrydowych, np. łączących pompę ciepła z silnikiem kogeneracyjnym, pozwoli przemysłowi dostosować się do zależnej od pogody produkcji energii ze słońca czy wiatru, a także obniżyć jej koszty i zwiększyć elastyczność – zwraca uwagę Janik.

    Jak nie zostać w tyle? Rekomendacje

    Instytut Refom wskazuje, że potrzebne są jasne oraz stabilne regulacje, jak również dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii. To warunek, by polskie firmy mogły wykorzystać potencjał tkwiący w elektryfikacji. 

    Jakich konkretnie działań potrzeba? Organizacja wyróżnia:

    • Przyspieszenie procedur administracyjnych dla OZE (tzw. permitting),
    • Usprawnienie procedur przyłączenia do sieci, 
    • Rewizję regulacji dotyczących cable pooling i linii bezpośrednich.

    Zwrócono również uwagę na potrzebę optymalizacji systemu taryfowania – tak, aby zachęcał do efektywnej współpracy z systemem energetycznym.

    – Jeśli państwo nie odblokuje potencjału zielonej energii, elektryfikacja przemysłu stanie w miejscu. W efekcie polski przemysł przetwórczy, który zatrudnia 2,5 miliona osób i odpowiada za jedną piątą wartości dodanej w polskiej gospodarce, przegapi szansę wejścia na ścieżkę transformacji w kierunku zeroemisyjnych źródeł. Ten kierunek jest dziś priorytetem i ważnym filarem nowych inicjatyw Komisji Europejskiej, takich jak Kompas Konkurencyjności dla UE czy Pakt dla czystego przemysłu – podkreśla Bernard Swoczyna, analityk Instytutu Reform i współautor publikacji.

    Zdjęcie tytułowe: IM Imagery/Shutterstock

    Autor

    Sebastian Medoń

    Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

    Udostępnij

    Zobacz także

    Wspierają nas

    Partnerzy portalu

    Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

    Partner cyklu "Żyj wolniej"

    Partner naukowy

    Bartosz Kwiatkowski

    Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

    Patrycja Satora

    Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

    Joanna Urbaniec

    Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

    Przemysław Błaszczyk

    Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

    Hubert Bułgajewski

    Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

    Jacek Baraniak

    Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

    Martyna Jabłońska

    Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

    Przemysław Ćwik

    Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

    Karolina Gawlik

    Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

    Jakub Jędrak

    Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

    Klaudia Urban

    Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

    Maciej Fijak

    Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

    Sebastian Medoń

    Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

    Tomasz Borejza

    Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.