Udostępnij

Cenny kompost za złotówkę, transport gratis. To prezent miasta dla Gdańszczan

14.06.2020

Mieszkańcy stolicy Pomorza mogli odebrać kompost za symboliczną kwotę. W ten sposób Urząd Miasta nagrodził tych, którzy segregują odpady. Z akcji „Czarne złoto dla ogrodników” skorzystało 350 gospodarstw.

Znaczenie kompostu dla osób prowadzących własne ogródki jest nie do przecenienia. Użyźnia on glebę, w której potem bujniej rosną kwiaty i trawa. Gdańsk dostarczył cennego nawozu osobom, które opłacają wywóz śmieci. Kompost pochodzi z organicznych odpadów zebranych przez miejscowy Zakład Utylizacyjny.

– To jedyna słuszna droga postępowania z selektywnie odebranymi odpadami biodegradowalnymi i zielonymi, których w Gdańsku przybywa – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Mieszkańcy przekonują się do segregacji odpadów „bio”. Od stycznia do końca marca miejskie służby zebrały ich o 16 proc. więcej niż w pierwszym kwartale zeszłego roku.Początkowo urzędnicy planowali, że będą dowozić nawóz chętnym dwa dni w tygodniu. Okazało się, że to zdecydowanie zbyt rzadko. Ostatecznie kompost za złotówkę trafia do gdańszczan od poniedziałku do piątku.

– Powodzenie akcji „Czarne złoto ogrodników” przerosło nasze oczekiwania. W ciągu zaledwie jednego miesiąca do firm, ale też osób prywatnych (…) trafiło w sumie 1700 ton kompostu. Dzięki temu mogliśmy wspomóc odradzającą się wiosną do życia przyrodę – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Nawóz trafił nie tylko do właścicieli jednorodzinnych domów. Finałem akcji było przekazanie kompostu jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. Ta chce rozdać „czarne złoto” mieszkańcom i użyźnić swoje trawniki.

Zdjęcie: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.