Udostępnij

Cenny las w Stalowej Woli od 50 lat nie ma ochrony. Chcą to zmienić

07.03.2020

Kilkudziesięciohektarowy las w Stalowej Woli jest jedną z ostatnich pozostałości naturalnego łęgu w Dolinie Dolnego Sanu. Po wojnie przez kilkanaście lat był rezerwatem. Przyrodnicy złożyli do rzeszowskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o ponowne objęcie tego terenu ochroną.

„Dziś łęgi, szczególnie stare stanowią rzadkość. Dawny rezerwat Sochy (kiedyś wsi, dziś dzielnicy Stalowej Woli – od aut.) to kilkudziesięciohektarowy fragment takiego właśnie starego, nadsańskiego łęgu” – piszą na swojej stronie internetowej członkowie Podkrapackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, którzy złożyli wniosek do RDOŚ w Rzeszowie o stworzenie rezerwatu na tym terenie.

Las, który dziś jest miejscem wycieczek rowerowych i spacerów mieszkańców Stalowej Woli, był objęty ochroną już od 1938 roku. Do 1944 roku był własnością rodziny Lubomirskich, po wojnie został przejęty przez Lasy Państwowe. W latach 50. stworzono tam rezerwat, który zajmował ponad 45 hektarów (81 z otuliną).

https://www.facebook.com/WolneRzeki/photos/a.1404400029858994/1865659070399752/?type=3&theater

Niecałe 20 lat później zlikwidowano go ze względu na zamieranie starych topoli. „Uważamy zamieranie najstarszych drzew za nieadekwatny powód zniesienia ochrony rezerwatowej” – pisze PTP Wolne Rzeki. Obszar projektowanego, nowego rezerwatu ma powierzchnię 66,54 ha.

Przyrodnicy zaznaczają, że Lasy Państwowe nie prowadziły na tym terenie intensywnej gospodarki leśnej. Wycięto pojedyncze drzewa, a wiele starych topoli przetrwało. Dlatego mieszkańcy, pomimo tego, że od zdjęcia ochrony z tego terenu minęło 50 lat, nadal traktują las jak rezerwat. Przyrodnicy podkreślają, że zarówno stare, jak i nowe topole, a także cała roślinność wokół zasługują na ochronę. ” Las w Sochach jest ostoją różnorodności biologicznej – mówi Piotr Bednarek, prezes PTP Wolne Rzeki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Wniosek już wpłynął do RDOŚ w Rzeszowie.

Zdjęcie: Vyaseleva Elena /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.