Udostępnij

Cenny las w Stalowej Woli od 50 lat nie ma ochrony. Chcą to zmienić

07.03.2020

Kilkudziesięciohektarowy las w Stalowej Woli jest jedną z ostatnich pozostałości naturalnego łęgu w Dolinie Dolnego Sanu. Po wojnie przez kilkanaście lat był rezerwatem. Przyrodnicy złożyli do rzeszowskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o ponowne objęcie tego terenu ochroną.

„Dziś łęgi, szczególnie stare stanowią rzadkość. Dawny rezerwat Sochy (kiedyś wsi, dziś dzielnicy Stalowej Woli – od aut.) to kilkudziesięciohektarowy fragment takiego właśnie starego, nadsańskiego łęgu” – piszą na swojej stronie internetowej członkowie Podkrapackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, którzy złożyli wniosek do RDOŚ w Rzeszowie o stworzenie rezerwatu na tym terenie.

Las, który dziś jest miejscem wycieczek rowerowych i spacerów mieszkańców Stalowej Woli, był objęty ochroną już od 1938 roku. Do 1944 roku był własnością rodziny Lubomirskich, po wojnie został przejęty przez Lasy Państwowe. W latach 50. stworzono tam rezerwat, który zajmował ponad 45 hektarów (81 z otuliną).

https://www.facebook.com/WolneRzeki/photos/a.1404400029858994/1865659070399752/?type=3&theater

Niecałe 20 lat później zlikwidowano go ze względu na zamieranie starych topoli. „Uważamy zamieranie najstarszych drzew za nieadekwatny powód zniesienia ochrony rezerwatowej” – pisze PTP Wolne Rzeki. Obszar projektowanego, nowego rezerwatu ma powierzchnię 66,54 ha.

Przyrodnicy zaznaczają, że Lasy Państwowe nie prowadziły na tym terenie intensywnej gospodarki leśnej. Wycięto pojedyncze drzewa, a wiele starych topoli przetrwało. Dlatego mieszkańcy, pomimo tego, że od zdjęcia ochrony z tego terenu minęło 50 lat, nadal traktują las jak rezerwat. Przyrodnicy podkreślają, że zarówno stare, jak i nowe topole, a także cała roślinność wokół zasługują na ochronę. ” Las w Sochach jest ostoją różnorodności biologicznej – mówi Piotr Bednarek, prezes PTP Wolne Rzeki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Wniosek już wpłynął do RDOŚ w Rzeszowie.

Zdjęcie: Vyaseleva Elena /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.