Udostępnij

Chcą lepszej ochrony zwierząt. „Brakuje prawa, by ścigać sprawców przemocy”

12.09.2024

– Jako prawniczce, pracującej od ponad dekady dla zwierząt, jest mi wstyd za obowiązujące prawo, które wciąż dopuszcza do szeregu rażąco niesprawiedliwych praktyk wobec większości zwierząt, a jednocześnie nie jest w stanie skutecznie ścigać sprawców nawet najbardziej oczywistej przemocy – mówi adw. Karolina Kuszlewicz.

Działacze z najróżniejszych środowisk biorą sprawy w swoje ręce i apelują o adekwatne regulacje prawne, które skutecznie ochronią zwierzęta. – Dla mnie największym współczesnym absurdem jest to, że wciąż praktykowany i dopuszczalny prawnie jest taki sposób traktowania zwierząt, który kompletnie ignoruje wiedzą naukową – mówi zapytana przez SmogLab adw. Karolina Kuszlewicz prowadząca znany kanał w mediach społecznościowych: W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki.

– Nie mamy dziś wątpliwości, że co najmniej wszystkie zwierzęta kręgowe są zdolne do odczuwania i chodzi tu o całe spektrum świadomości doznaniowej: od radości, przyjemności, przez troskę i tworzenie więzi, po przerażenie, ból i cierpienie. Tymczasem wciąż na masową skalę dręczone i zabijane są miliony zwierząt, tylko dlatego, że człowiek nadał im funkcję tzw. hodowlanych, czy produkcyjnych – mówi ekspertka.

Bolączki i absurdy traktowania zwierząt

O zdolności zwierząt do odczuwania i wątpliwościach natury etycznej winnych towarzyszyć nam podczas wyborów żywieniowych rozmawialiśmy niedawno z dr hab. Marcinem Urbaniakiem, prof. w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, który mówił nam wtedy wprost: – Kurczętom płci męskiej, które na obrotowym taśmociągu zostaną żywcem zmielone, towarzyszy gigantyczny stres i strach. Kurczaki najpewniej odczuwają panikę, co generuje cierpienie psychiczne, choć nie mają świadomości, że zaraz umrą. Ale to nie wyklucza faktu, że cierpią, że są ciężko wystraszone i często cieleśnie obolałe.

Prawniczka podobnie odnosi się do faktu, że ludzie ze stabilną sytuacją życiową nie chcą zauważyć tych rozbieżności. – Wciąż pod płaszczykiem niby progresywnych poglądów skrywając przekonanie, że silniejszy ma prawo krzywdzić słabszego. Inaczej bowiem wygody korzystania z czyichś ciał nie da się dziś wyjaśnić.

Podkreśla, że krajowe i unijne polityki nie dokładają istotnych starań, by wzmacniać produkcję roślinną. – Choć wiemy przecież, że poza aspektami etycznymi związanymi z humanitarnym traktowaniem zwierząt, od ich hodowli trzeba odejść z przyczyn podyktowanych katastrofą klimatyczną i ogromnym problemem związanym ze spadkiem bioróżnorodności.  

Polowania mają się dobrze. Krwawe statystyki z polskich lasów

Tylko od początku kwietnia ubiegłego roku do końca marca tego roku zabito – jak przyznał wiceminister klimatu i środowiska i Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała – ponad 200 tys. dzików, 100 tys. jeleni, niemal 200 tys. saren, 10 tys. danieli i prawie pół tysiąca muflonów. Tak wygląda sytuacja polskich dzikich zwierząt dziesiątkowanych dziś przez myśliwych.

– Zwierzęta dzikie przestają mieć gdzie żyć, bo ich naturalne siedliska przerobione zostały na uprawy niezbędne dla podtrzymywania hodowli zwierząt. Brodzimy w napędzającym się absurdzie, gdzie niestety racjonalne argumenty, wiedza naukowa i masowe cierpienie czujących istot wciąż za mało znaczą dla polityków – mówi SmogLabowi adw. Kuszlewicz.

Jednocześnie dodaje: – Dla mnie jako prawniczki to jest aberracja, by po doświadczeniu masowych zbrodni przeciwko ludzkości, które miały miejsce w naszej historii tak niedawno, nie łączyć kropek, by zobaczyć, że analogicznej zbrodni dopuszcza się dziś ludzkość w stosunku do podmiotów innych gatunków. 

Z tych powodów w sobotę 14 września ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wyzwolenia Zwierząt poświęcony im wszystkim: tym towarzyszącym, uznawanym za hodowlane, po dzikie; od ptaków, przez ssaki, po gady, płazy i ryby. Wezmą w nim udział osoby, dla których los zwierząt jest ważny. Pojawią się aktywiści, prawniczki, naukowcy, etycy, filozofki, przedstawiciele organizacji społecznych i środowisk religijnych.

Marsz Wyzwolenia Zwierząt już w sobotę. „Zmiana myślenia jest możliwa”

Na to odpowiedziała nam adw. Kuszlewicz: Marsz chce pokazać, że zmiana myślenia jest możliwa – że świat, Polska, polityka, prawo i codzienne praktyki mogą nie być budowane kosztem dręczenia innych czujących istot, lecz mogą promować szacunek do życia każdego, kto czuje. Marsz idzie z wizją lepszego, bardziej sprawiedliwego świata, która choć odważna, wcale nie jest nierealna. Blokadą są jedynie ludzkie interesy i wygoda. 

– Pójdź z nami i wykrzycz tę niezgodę, niech będzie nas widać i słychać – bądźmy głosem zwierząt, nie tylko w przenośni. Pamiętajcie – współczucie bez działania jest tylko obserwacją. Zwierzęta potrzebuję naszej odwagi – mówi Monika Kohut, wegańska aktywistka, feministka, jedna z organizatorek marszu. Marsz startuje o godz. 13:30 spod Pomnika Kopernika przy ul. Nowy Świat 69 w Warszawie.

Zdjęcie tytułowe: Otwarte Klatki

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.