Udostępnij

Chcą przepłynąć Odrę w poszukiwaniu śmieci. W zeszłym roku zebrali 5 ton

27.06.2020

Eko-patrol chce przemierzyć Odrę i wyłowić z niej śmieci. Ma to zrobić po raz kolejny – rok temu zebrał aż pięć ton odpadów. Wszystko zależy jednak od wsparcia internautów, którzy mogą wspomóc akcję Stowarzyszenia Wywrotka.

Bilans z zeszłego roku był wstrząsający. Patrolujący z Odry wyłowili między innymi lodówki, zderzaki samochodowe, opony, krzesła czy drzwi. Kajakarze podczas drugiej edycji Eko-patrolu chcą też edukować. Dlatego do przepłynięcia Odry zapraszają wszystkich chętnych. Podczas akcji powstaną też materiały wideo pokazujące piękno jednej z najdłuższych polskich rzek i kontrastujące z nim zanieczyszczenie.

„Edukować chcemy nie tylko tych, którzy z nami pływają, ale także tą zdecydowaną większość, która obserwuje nasze działania w internecie. To z myślą o nich chcemy także tworzyć filmy pokazujące poziom zanieczyszczeń w rzekach, po których pływamy” – piszą członkowie Stowarzyszenia Wywrotka na portalu Wspieram.to, gdzie zbierają środki na swoją kolejną podróż.

https://www.facebook.com/stowarzyszeniewywrotka/videos/1372645536278107/

Aktywiści piszą, że sami nie dadzą rady udźwignąć kosztów kolejnej edycji Eko-patrolu. Do opłacenia jest nie tylko ekipa filmująca. Pieniądze potrzebne są między innymi na wywóz śmieci znalezionych w wodzie. Sporym wydatkiem może okazać się również zakup worków na odpady i rękawiczek foliowych, których ceny ostatnio mocno poszły w górę.

Kajakarze mają nadzieję, że zbiorą 12 tys. złotych. Dzięki temu będą mogli nakręcić aż cztery edukacyjne filmy i mieć spokój, że nie środków na działanie Eko-patrolu nie zabraknie. Dołożyć się można pod tym linkiem.

Źródło zdjęcia: fotohuta / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.