Udostępnij

Chcą przepłynąć Odrę w poszukiwaniu śmieci. W zeszłym roku zebrali 5 ton

27.06.2020

Eko-patrol chce przemierzyć Odrę i wyłowić z niej śmieci. Ma to zrobić po raz kolejny – rok temu zebrał aż pięć ton odpadów. Wszystko zależy jednak od wsparcia internautów, którzy mogą wspomóc akcję Stowarzyszenia Wywrotka.

Bilans z zeszłego roku był wstrząsający. Patrolujący z Odry wyłowili między innymi lodówki, zderzaki samochodowe, opony, krzesła czy drzwi. Kajakarze podczas drugiej edycji Eko-patrolu chcą też edukować. Dlatego do przepłynięcia Odry zapraszają wszystkich chętnych. Podczas akcji powstaną też materiały wideo pokazujące piękno jednej z najdłuższych polskich rzek i kontrastujące z nim zanieczyszczenie.

„Edukować chcemy nie tylko tych, którzy z nami pływają, ale także tą zdecydowaną większość, która obserwuje nasze działania w internecie. To z myślą o nich chcemy także tworzyć filmy pokazujące poziom zanieczyszczeń w rzekach, po których pływamy” – piszą członkowie Stowarzyszenia Wywrotka na portalu Wspieram.to, gdzie zbierają środki na swoją kolejną podróż.

https://www.facebook.com/stowarzyszeniewywrotka/videos/1372645536278107/

Aktywiści piszą, że sami nie dadzą rady udźwignąć kosztów kolejnej edycji Eko-patrolu. Do opłacenia jest nie tylko ekipa filmująca. Pieniądze potrzebne są między innymi na wywóz śmieci znalezionych w wodzie. Sporym wydatkiem może okazać się również zakup worków na odpady i rękawiczek foliowych, których ceny ostatnio mocno poszły w górę.

Kajakarze mają nadzieję, że zbiorą 12 tys. złotych. Dzięki temu będą mogli nakręcić aż cztery edukacyjne filmy i mieć spokój, że nie środków na działanie Eko-patrolu nie zabraknie. Dołożyć się można pod tym linkiem.

Źródło zdjęcia: fotohuta / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.