Udostępnij

Chcą wyciąć 300-letnie pomniki przyrody, bo zagrażają „użytkownikom drogi”

20.11.2019

Od kilku dni w Puchłach na Podlasiu trwa akcja ratowania dwóch starych dębów, które, zdaniem lokalnych władz, zagrażają bezpieczeństwu kierowców . Decyzja na wycinkę została na razie wstrzymana, ale przyszłość drzew wciąż jest niepewna. 

„Będę walczyła o te dęby, a jak je zetną, to postawię tam pomnik. Ogrodzę i podpiszę, że tutaj został ścięty dąb, który był wpisany do rejestru zabytków” – mówiła lokalnym mediom Maria Radziszewska mieszkanka wsi i właścicielka terenu, na którym po części znajdują się drzewa.

Stare dęby, o których mowa, rosną na terenie chronionym Natura 2000 oraz na popularnym szlaku turystycznym Kraina Otwartych Okiennic. Mieszkańcy podkreślają, że skupisko 15 dębów i dwóch lip zostało zakwalifikowane jako pomniki przyrody już 20 lat temu. Kiedy tylko usłyszeli, że dwa z nich mają iść pod topór, stworzyli petycję internetową.

„Walczymy o wstrzymanie decyzji o wycince drzew, które stanowią cześć całego zespołu historycznych dębów, jednocześnie są jego najpiękniejszymi okazami i charakterystycznym elementem krajobrazu podlaskiej wsi Puchły” – czytamy w niej. W ciągu kilku dni pod apelem podpisało się ponad 6,5 tysiąca osób.

W obronę pomników przyrody zaangażowała się Fundacja Dzika Polska. „Powodem wycięcia drzew jest rzekomy zły stan zdrowotny stwarzający – zdaniem wójta i drogowców – zagrożenie dla użytkowników drogi. (…) Dokumentacja nie uwzględnia żadnych opinii specjalistycznych – diagnozy stanu drzewa dokonali przedstawiciel Zarządu Dróg i przedstawiciel gminy Narew. W dokumentacji brakuje uchwały rady gminy znoszącej status pomników przyrody” – napisali aktywiści na swojej stronie facebookowej. Podkreślają także, że jeden z tych dębów jest w dobrym stanie, drugi wymaga ingerencji, która nie musi jednak oznaczać wycinki. 

Dęby są pomnikiem czy jednak nie?

Decyzję o wycince wydał wójt gminy Narew Andrzej Pleskowicz na wniosek Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. W rozmowach z mediami bronił się, że dęby wcale nie mają statusu chronionych.

„Przede wszystkim stwierdzono, że ten drzewostan nie jest pomnikiem przyrody. Wczoraj mieliśmy na to telefoniczne potwierdzenie, będzie też dokumentacja papierowa. Po prostu nastąpił błąd we wrysowaniu – przekonywał w rozmowie z TVN24.

Tymczasem RDOŚ w Białymstoku wysłał do gminy pismo, w którym uznaje, że dęby jednak są pomnikiem przyrody. Potwierdził to Mirosław Stepaniuk, były dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego (odwołany w 2015 przez ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszkę). „Te 17 drzew to jest element krajobrazu, historii, tradycji. Pod tymi dębami z cerkwi na cmentarz chodzi kilka pokoleń. To nie jest tylko element, który znajduje się w pasie drogowym, bo ktoś tak sobie wymyślił” – mówił w rozmowie z „Wyborczą”, podkreślając jednocześnie, że sam ponad 20 lat temu starał się o wpisanie tych 17 drzew we wsi Puchły do rejestru pomników przyrody. Z sukcesem.

Po interwencji mieszkańców i mediów dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych (ZDP) w Hajnówce Mikołaj Janowski wstrzymał wycinkę do czasu wyjaśnienia, czy drzewa rzeczywiście są pomnikami przyrody. Wójt również zmienił zdanie i opowiada się obecnie za zabezpieczeniem spróchniałego dębu metalową opaską.

Zdjęcie: InspiringMoments/Shutterstock

Petycję można podpisać TUTAJ

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.