Udostępnij

Chcieliśmy kupić pellet w cenie podanej przez premiera. „Robią sobie jaja z ludzi”

25.07.2022

– Poinformowano mnie, że można już kupić pellet za 1600, 1800 zł – mówił Mateusz Morawiecki z sejmowej mównicy 22 lipca. Postanowiliśmy kupić pellet w cenie z wystąpienia premiera.

– Część opozycji daje się nabierać na politykę Putina. Właśnie dlatego chcę powiedzieć, że i tak nic z tego. Nie dacie rady wstrząsnąć podstawami naszego państwa – grzmiał w kierunku swoich oponentów Morawiecki. Następnie premier dziękował Polakom, którzy nie dali się nabrać „na strach, chaos i panikę, które chce wywołać Platforma Obywatelska”. I przekonywał, że pellet można kupić w korzystnych cenach.

Co prawda premier nie sprecyzował, o jaką ilość opału chodzi oraz czy posługuje się cenami brutto czy netto. Jednak nie posądzamy premiera o to, że chciał wprowadzić rodaków w błąd – zakładamy, że standardowo chodziło o cenę brutto za tonę. Tak, jak zawsze podczas publicznej debaty o cenach opału.

Postanowiliśmy więc kupić pellet w cenie podanej przez premiera. Dzwonimy do jednej z małopolskich firm oferujących pellet z pytaniem o cenę. – Na ten moment to 2100 złotych, jednak aktualnie nie mamy go na stanie. Przyjmujemy zapisy na odbiór w październiku – słyszymy w odpowiedzi. Pytam, czy sprzedawca ma wskazówki, gdzie szukać pelletu nieco taniej, za kwotę, którą rzucił premier.

– Życzę powodzenia. Jesteśmy producentem więc no, może być ciężko znaleźć taniej – odpowiada uprzejma pani z wyraźnym uśmiechem.

„1600, ale za pół tony”

– Tak proszę pana, jest taka cena, tylko, że netto. U nas aktualnie za tonę trzeba zapłacić 2200 złotych i pellet dostępny jest od ręki. Chociaż nie. Już nawet tych za te 1600 netto to na fabryce nie dostaniemy. Co tu dużo mówić, nie ma takiej ceny. Jaja sobie robią z ludzi – słyszymy w hurtowni pelletu pod Nowym Sączem. Tam przynajmniej pellet dostępny jest „z ulicy”.

Nieco taniej jest pod stolicą. Najkorzystniejsza oferta, którą znaleźliśmy to 2 tys. brutto za tonę. Z kolei w województwie lubuskim cena bezpośrednio u producenta to nawet 2749 zł. – Pelletu brakuje od miesięcy. Popyt wielokrotnie przewyższa podaż. Są reglamentacje, bo każdy z hurtowników chciałby kupić więcej niż otrzymują. Co będzie dalej? Nie wiem – mówi nam jeden ze sprzedawców, który dodaje: – Tak pellet może być za 1600 złotych, ale za pół tony. Może o to chodziło premierowi – zastanawia się hurtownik.

Sprawdzamy ceny także nad morzem. – Na ten moment 2000, ale zamówienia będziemy przyjmować dopiero w połowie sierpnia. Wtedy ta cena będzie już nierealna. Mogę powiedzieć, że będzie to raczej 2300. Znów pytamy o cenę rzuconą z sejmowej mównicy przez szefa rządu. – Jak pan premier dopłaci ze swojej kieszeni to tak. Niech się pan zastanowi. Wszystko podnoszą do góry, opłaty, ceny energii – za co my mamy rachunki płacić? Bzdury opowiada pan premier – mówi nam rozgoryczona sprzedawczyni.

Fot. Press Media PL/Shutterstock.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.