Udostępnij

Klimat. Chiny emitują więcej niż kraje OECD razem wzięte. Na głowę to jednak mniej niż w USA

09.05.2021

Najnowszy raport pokazuje skalę emisji gazów cieplarnianych, które emituje do atmosfery Państwo Środka. Według wyliczeń analityków Rhodium Group w 2020 roku po raz pierwszy były one wyższe niż w przypadku wszystkich państw OECD razem wziętych. Jeśli jednak podzielimy emisje przez liczbę mieszkańców, uzyskamy wartość mniejszą niż w Stanach Zjednoczonych.

Opublikowana w tym tygodniu analiza pokazuje, że Chiny odpowiadały w 2020 roku za więcej emisji gazów cieplarnianych niż kraje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) razem wzięte. Organizacja skupia 37 demokratycznych państw, w tym Stany Zjednoczone, kraje Unii Europejskiej, Wielką Brytanię i Japonię.

Do przekroczenia łącznych emisji OECD doszło po raz pierwszy w historii. Jak wskazują analitycy, był to efekt szybkiego wzrostu chińskiej gospodarki, oznaczający trzykrotny wzrost emisji gazów cieplarnianych od 1990 roku.

Autorzy analizy zwracają jednak uwagę, że wziąć pod uwagę należy jak liczny jest to kraj. Jeśli uwzględnimy liczbę mieszkańców poszczególnych państw, okaże się, że wpływ Chińczyków nie wyróżnia się aż tak znacząco. Inna sprawa dotyczy tego, że wytwory chińskiego przemysłu zaspokajają potrzeby nie tylko ludzi w Chinach.

Czytaj także: Chiny planują szczyt emisji do 2030 r. i neutralność dla klimatu przed 2060

Jak więc emisje wyglądają w przeliczeniu na mieszkańca Chin? Według danych zaprezentowanych we wspomnianym opracowaniu (z 2019 roku) pozostają one niższe niż średnia krajów OECD (10,5 tony) i wynoszą 10,1 tony ekwiwalentu CO2. W przypadku Stanów Zjednoczonych emisje w 2019 roku wyniosły 17,6 tony na mieszkańca.

_

Z całością przytoczonych analiz można zapoznać się tutaj.

Źródło: Shutterstock/PNK Photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.