Udostępnij

Chiny planują szczyt emisji do 2030 r. i neutralność dla klimatu przed 2060

06.12.2023

Podczas trwającego szczytu ONZ – z powodu pandemii odbywającego się w większości za pośrednictwem Internetu – ze strony Chin padły znaczące deklaracje na temat polityki klimatycznej. Xi Jinping zapowiedział we wtorek, że Państwo Środka osiągnie historyczny szczyt poziomu emisji CO2 przed 2030 rokiem, po czym – według najnowszych planów – osiągnie neutralność klimatyczną do roku 2060. Doniesienia z Chin z ostatnich miesięcy wskazują, że istotną częścią transformacji będą inwestycje w energetykę jądrową.

Podczas trwającego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych padły ambitne deklaracje klimatyczne ze strony Chin, które – w ramach połączenia wideo – reprezentował Xi Jinping. Przewodniczący ChRL zapowiedział, że kraj osiągnie szczyt emisji gazów cieplarnianych przed rokiem 2030, po czym osiągnie neutralność klimatyczną do roku 2060.

Jeśli zapowiedzi Xi Jinpinga okażą się prawdziwe, to po jeszcze kilku latach wzrostu emisji gazów cieplarnianych – związanych m.in. z ekspansją sektora węglowego i przemysłu – Państwo Środka w ciągu około 3 dekad będzie musiało dokonać radykalnej transformacji energetycznej, wyłączając bloki węglowe.

„Z zadowoleniem przyjmuję ambicje Chin, by ograniczyć emisje i osiągnąć neutralność węglową do 2060 roku. To ważny krok w naszej globalnej walce ze zmianami klimatycznymi w ramach Porozumienia Paryskiego. W tym celu będziemy współpracować z Chinami. Do zrobienia pozostaje jednak wiele” – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która niedawno sama zapowiedziała, że chce zwiększenia ambicji klimatycznych UE.

„Potrzebujemy zdecydowanych działań ze strony każdego kraju, by (…) przeciwdziałać zmianom klimatycznym i utrzymać naszą planetę w stanie nadającym się do zamieszkania” – zatweetował z kolei Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE.

Trudne pytania o kształt transformacji

„Dzisiejsza zapowiedź prezydenta Xi Jinpinga, że Chiny zamierzają osiągnąć neutralność węglową przed 2060 rokiem, to ważną wiadomość – im bliżej 2050 roku tym lepiej. Z uznaniem należy również przyjąć jego zapowiedź, że Chiny zaczną działać od razu, wprowadzając bardziej ambitne polityki. Samo załamanie krzywej emisji 'przed 2030 rokiem’ nie wystarczy, aby wprowadzić Chiny na szybką ścieżkę do neutralności klimatycznej, ale ogólnie jest to bardzo obiecujący krok” – komentuje Todd Stern, doradzający ws. polityki klimatycznej m.in. prezydentowi Obamie.

„Zobowiązanie Xi będzie musiało być uzupełnione o więcej szczegółów i konkretną realizację: o ile wcześniej Chiny mogą osiągnąć szczyt swoich emisji? Jak pogodzić neutralność klimatyczną z trwającą węglową ekspansją? Są to trudne pytania, które wymagają od Pekinu lepszych odpowiedzi. Ale to nowe zobowiązanie Xi z pewnością pomoże zmienić obraz tego trudnego dla środowiska roku. Mam nadzieję, że będzie stanowić początek ożywionej fazy globalnych wysiłków na rzecz klimatu” – mówi Li Shuo, doradca ds. polityki światowej w Greenpeace Azja Południowo-Wschodnia.

Chiny atomowym liderem

Otwartą kwestią pozostaje to, w jaki sposób Chinom miałoby się udać zredukować emisje gazów cieplarnianych do poziomu neutralności klimatycznej. Doniesienia z ostatnich miesięcy wskazują, że istotną rolę w procesie transformacji będą miały – obok m.in. rozwoju fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych i geotermii – inwestycje w energetykę jądrową.

Jak podaje portal World Nuclear News, powołujący się na dane Chińskiej Agencji Energetycznej, udział energii jądrowej w całkowitej produkcji energii elektrycznej wyniósł w ubiegłym roku 4,88 proc., w porównaniu z 4,22 proc. w roku 2018. Według założeń rządu – obowiązujących w lutym – do 2035 roku udział mocy zainstalowanych w energetyce jądrowej ma wzrosnąć do ok. 7,7 procent.

Analitycy z firmy GlobalData przewidują, że do 2022 roku Chiny wyprzedzą Francję w ilości energii produkowanej z atomu. 4 lata później zdeklasują Stany Zjednoczone, które aktualnie przodują pod tym względem na świecie.

Jak podaje serwis Bloomberg Green, pod koniec maja na corocznym zjeździe delegatów politycznych w Pekinie zarekomendowano rządowi budowanie od 6 do 8 reaktorów jądrowych rocznie. Oprócz działań w sektorze energetyki, jednym z obecnych priorytetów partii jest zwiększanie zatrudnienia, a – jak podają chińskie źródła – typowy 1-gigawatowy reaktor mógłby generować miejsca pracy dla 50 tys. osób.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Vaclav Volrab

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.