Chiny wprowadzają zakaz jednorazowego plastiku. Z największych miast ma zniknąć w tym roku

2018
0
Podziel się:
Mikroplastik w Bałtyku. Żyje na nim 50 razy więcej toksycznych mikroorganizmów niż w nieskażonej wodzie

Chińskie ministerstwo środowiska oraz Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiadają ambitną walkę z jednorazowym plastikiem. Przyjęty oficjalnie plan zakłada stopniowe odchodzenie od wybranych form jednorazowego plastiku w ciągu najbliższych 5 lat.

W pierwszej kolejności, bo już w tym roku, zakazem mają zostać objęte jednorazowe reklamówki foliowe w sklepach w największych chińskich miastach – podaje m.in. brytyjski „The Guardian”. W 2022 roku zakaz ma zostać rozszerzony także na mniejsze ośrodki, a do 2025 roku na dostosowanie się czas będą miały branżę sprzedające świeże produkty żywnościowe.

Według „Deutsche Welle” od końca bieżącego roku obowiązywać ma ponadto zakaz słomek plastikowych w lokalach gastronomicznych (w całym kraju). Zakazane będą również jednorazowe sztućce – od końca 2020 roku w największych miastach i końca 2022 roku w pozostałych ośrodkach. Stopniowo plastik ma także znikać z chińskich hoteli: w postaci jednorazowych szczoteczek do zębów, grzebieni, a także opakowań na środki higieny.

Z produkcji (a więc i potrzeby utylizacji) ogromnej ilości plastiku wynikają co najmniej dwa problemy, podnoszone w ramach dyskusji nad stanem środowiska naturalnego i klimatu. Z jednej strony pojawia się problem odpadów, które zanieczyszczają morza i oceany na świecie. Według szacunków, o których szczegółowo pisaliśmy tutaj, za 30 lat plastiku w oceanach może być więcej niż ryb. Z drugiej strony dyskutuje się nad emisjami gazów cieplarnianych, z którymi wiąże się zarówno produkcja jednorazowego plastiku, jak i recykling.

_

Źródła: The Guardian, Deutsche Welle, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/EchelonIMG

Podziel się: