Udostępnij

Chiny upominają lokalnych urzędników. Będą kary za przekraczanie norm jakości powietrza

21.01.2019

Chiny będą karać lokalnych urzędników za przekroczenia norm jakości powietrza w ich regionach. Szef departamentu ds. środowiska oświadczył, że niekorzystne warunki pogodowe czy rosnąca presja ekonomiczna, nie są wystarczającym usprawiedliwieniem. Decyzja ta wpisuje się w trwającą od pięciu lat politykę walki z zanieczyszczeniami – będącymi konsekwencją szybkiego wzrostu gospodarczego ostatnich 40 lat.

Rządowa walka z zanieczyszczeniem

Polityka chińskiego rządu na na celu wyeliminowanie szkód, jakie środowisku przyniosło 40 lat szybkiego rozwoju gospodarki – rozpoczętego od reform Deng Xiaopinga. Obecnie – według oficjalnych deklaracji – kraj dąży do wyeliminowania niekorzystnych skutków rozwoju – m.in. zanieczyszczenia powietrza.

Prowadzona polityka doprowadziła do obniżenia w zeszłym roku stężeń pyłów zawieszonych PM2,5 o średnio 9,3% w 388 chińskich miastach. Walka z zanieczyszczeniem nie przynosi jednak skutków w całym kraju – w obszarze  Pekin-Tianjin-Hebei stężenie to wzrosło w ubiegłym roku do średnio 73 µg/m3. To więcej niż dwukrotność dopuszczalnej normy, którą władze centralne wyznaczyły na średnio 35 µg/m3 pyłu zawieszonego PM2,5.

Bez litości

„Urzędnicy lokalni nie mogą uchylać się od kary, stosując warunki pogodowe jako wymówkę” – powiedział Liu Bingjiang, szef rządowego departamentu ds. środowiska. Zastrzegł on, że władze nie będą wyrozumiałe w przypadku łamania przyjętego prawa – nazywając przy tym zawodzących urzędników przestępcami.

„Musimy wygrać wojnę z zanieczyszczeniem powietrza, bez względu na to, co się stanie. Nie ma dla nas żadnej możliwości i nie wycofamy się” – podkreślił Bingjiang.

Zapowiedzi rządu centralnego najwidoczniej już są wcielane w życie. W piątek portal China Daily poinformował, że 95 urzędników z północno-wschodniej prowincji Shaanxi zostało ukaranych za zaniedbywanie  obowiązków w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Inspekcja władz regionalnych wykryła tam nieprawidłowości dotyczące redukcji zużycia węgla, kontroli zanieczyszczeń oraz efektywności zarządzania.

Chiny od lat stosują ponadto politykę zawstydzania i ośmieszania lokalnych włodarzy, których miasta i regiony nie radzą sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza – zmuszając ich tym samym do rezygnacji z urzędu.

 

Czytaj także: Chiny stawiają na samochody elektryczne. Nowa polityka ChRL

 

Źródło: Reuters, China Daily

Zdjęcie: Unsplash.com/Peiheng Yang

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.