Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Tak wynika z najnowszej aktualizacji „czerwonej księgi” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat.
Ostatnia aktualizacja „czerwonej księgi gatunków zagrożonych”, prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), przynosi smutne wieści na temat kondycji chomika europejskiego.
Niewielki gryzoń, spotykany także w Polsce, uznany został za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, co oznacza znaczący spadek liczebności i ryzyko wymarcia w warunkach naturalnych.
Czytaj także: Współczesny sposób hodowli zwierząt nie do obrony
Niższe wskaźniki reprodukcji
Badania wykazały, że problem wynika prawdopodobnie z obniżenia wskaźników reprodukcji. Podczas gdy przez większość XX w. samice chomika wydawały na świat średnio ponad 20 młodych rocznie. Dziś rodzą one średnio po 5-6 chomików. Jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, powody takiego stanu rzeczy nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Ale jako możliwe przyczyny podaje się ekspansję monokultur rolniczych, rozwój przemysłu, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie światłem. W ubiegłym roku wybuchła dyskusja dotycząca siedlisk chomika europejskiego na planowanym przebiegu drogi S7 niedaleko Krakowa. Organizacje ekologiczne protestowały przeciwko inwestycji, która miała zagrażać zwierzętom i niszczyć ich norki.
Czytaj także: Australijska minister blokuje budowę farmy wiatrowej, żeby chronić koale
Chomik europejski może wyginąć za 30 lat
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody podkreśla, że w rezultacie gryzoń zniknął z trzech czwartych swoich pierwotnych siedlisk we francuskim regionie Alzacji. Z co najmniej jednej trzeciej w Niemczech i z ponad trzech czwartych swojego zasięgu w Europie Wschodniej. IUCN obawia się, że jeśli nic się nie zmieni, gatunek może wyginąć w ciągu najbliższych 30 lat.
_
Źródło: Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody
Zdjęcie: Shutterstock / Cezary Korkosz.