Udostępnij

Chomika europejskiego uznano za krytycznie zagrożonego. Może wyginąć w ciągu 30 lat

23.01.2024

Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Tak wynika z najnowszej aktualizacji „czerwonej księgi” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat.

Ostatnia aktualizacja „czerwonej księgi gatunków zagrożonych”, prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), przynosi smutne wieści na temat kondycji chomika europejskiego.

Niewielki gryzoń, spotykany także w Polsce, uznany został za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, co oznacza znaczący spadek liczebności i ryzyko wymarcia w warunkach naturalnych.

Czytaj także: Współczesny sposób hodowli zwierząt nie do obrony

Niższe wskaźniki reprodukcji

Badania wykazały, że problem wynika prawdopodobnie z obniżenia wskaźników reprodukcji. Podczas gdy przez większość XX w. samice chomika wydawały na świat średnio ponad 20 młodych rocznie. Dziś rodzą one średnio po 5-6 chomików. Jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, powody takiego stanu rzeczy nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Ale jako możliwe przyczyny podaje się ekspansję monokultur rolniczych, rozwój przemysłu, zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie światłem. W ubiegłym roku wybuchła dyskusja dotycząca siedlisk chomika europejskiego na planowanym przebiegu drogi S7 niedaleko Krakowa. Organizacje ekologiczne protestowały przeciwko inwestycji, która miała zagrażać zwierzętom i niszczyć ich norki.

Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem - wynika z najnowszej aktualizacji "czerwonej księgi" IUCN. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat. Zdjęcie: Shutterstock / Vienna Wildlife.
Chomik europejski, gryzoń spotykany od Holandii po Kazachstan, został uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem – wynika z najnowszej aktualizacji „czerwonej księgi” IUCN. Niewielki ssak, spotykany także w Polsce, może całkowicie wyginąć w ciągu 30 lat. Zdjęcie: Shutterstock / Vienna Wildlife.

Czytaj także: Australijska minister blokuje budowę farmy wiatrowej, żeby chronić koale

Chomik europejski może wyginąć za 30 lat

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody podkreśla, że w rezultacie gryzoń zniknął z trzech czwartych swoich pierwotnych siedlisk we francuskim regionie Alzacji. Z co najmniej jednej trzeciej w Niemczech i z ponad trzech czwartych swojego zasięgu w Europie Wschodniej. IUCN obawia się, że jeśli nic się nie zmieni, gatunek może wyginąć w ciągu najbliższych 30 lat.

_

Źródło: Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody

Zdjęcie: Shutterstock / Cezary Korkosz.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.