Udostępnij

Zbliża się koniec chowu klatkowego? Parlament Europejski chce, by był zakazany w całej UE

13.06.2021

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych. Chów klatkowy miałby być zakazany w całej Unii Europejskiej od 2027 r. KE ma wypowiedzieć się w sprawie do 30 czerwca.

Rezolucję przyjęto większością głosów. 558 posłów i posłanek chce zmiany dyrektywy unijnej 98/58/WE w sprawie zwierząt i wycofania systemów klatkowych hodowli. Jak informuje organizacja Compassion, zajmująca się dobrostanem zwierząt, obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości kartki A4.

Niestety chów klatkowy jest bardzo powszechny. Samice świń umieszcza się w ciasnych klatkach, w których często nawet nie mogą się obrócić. W podobnych warunkach żyją także cielęta, gęsi i przepiórki. „W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt – to więcej niż mamy mieszkańców” – informuje Compassion.

Nie tylko zakaz hodowli w klatkach. PE chce więcej

Parlamentarzyści chcą pójść o krok dalej. Postulują, by ​​wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Chcą także, by przegląd unijnych przepisów zakończył się w 2022. Dzięki temu zmiany w prawie będzie można wprowadzić jeszcze w tej kadencji KE.

Czytaj także: Ocieplenie planety powyżej 1,5°C zagraża gatunkom kluczowym

PE wezwał również Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.

O cierpieniu zwierząt w związku z produkcją foie gras (pasztetu ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich) od dawna informuje organizacja Otwarte Klatki. Stworzyła nawet w tej sprawie petycję. Aktywiści domagają się wykreślenia francuskiego pasztetu z ofert sklepów i restauracji. „Fermy zajmujące się hodowlą kaczek i gęsi na foie gras są pełne cierpiących zwierząt, pozbawionych jakiejkolwiek nadziei” – piszą. Zauważają także, że przymusowe tuczenie zwierząt jest w Polsce od 20 lat zakazane i zostało uznane za okrutne wobec zwierząt.

„Unia Europejska odpowiada za około 90% światowej produkcji foie gras. Najwięksi producenci w Europie w 2019r. to Francja, Węgry, Bułgaria i Hiszpania. Unijny zakaz znacząco wpłynąłby na zmniejszenie cierpienia zwierząt w produkcji foie gras i to ogromny krok w stronę odesłania foie gras do historii!” – napisały Otwarte Klatki na Facebooku po decyzji PE.

Chów klatkowy to „narzędzie tortur”

„Wiem, że polscy obywatele i obywatelki czekają niecierpliwie na wprowadzenie zakazu” – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. „Bardzo mnie cieszy, że Parlament Europejski zajął zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Teraz nadszedł czas, aby politycy przekuli słowa w czyn – wszyscy czekamy na decyzję Komisji i ogłoszenie ambitnego planu, jak zakończyć używanie tych przestarzałych narzędzi tortur zwanych klatkami” – dodała.

Ilustracja: materiały prasowe/Compassion Polska

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.