Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych. Chów klatkowy miałby być zakazany w całej Unii Europejskiej od 2027 r. KE ma wypowiedzieć się w sprawie do 30 czerwca.
Rezolucję przyjęto większością głosów. 558 posłów i posłanek chce zmiany dyrektywy unijnej 98/58/WE w sprawie zwierząt i wycofania systemów klatkowych hodowli. Jak informuje organizacja Compassion, zajmująca się dobrostanem zwierząt, obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości kartki A4.
Niestety chów klatkowy jest bardzo powszechny. Samice świń umieszcza się w ciasnych klatkach, w których często nawet nie mogą się obrócić. W podobnych warunkach żyją także cielęta, gęsi i przepiórki. „W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt – to więcej niż mamy mieszkańców” – informuje Compassion.
Nie tylko zakaz hodowli w klatkach. PE chce więcej
Parlamentarzyści chcą pójść o krok dalej. Postulują, by wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Chcą także, by przegląd unijnych przepisów zakończył się w 2022. Dzięki temu zmiany w prawie będzie można wprowadzić jeszcze w tej kadencji KE.
Czytaj także: Ocieplenie planety powyżej 1,5°C zagraża gatunkom kluczowym
PE wezwał również Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.
O cierpieniu zwierząt w związku z produkcją foie gras (pasztetu ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich) od dawna informuje organizacja Otwarte Klatki. Stworzyła nawet w tej sprawie petycję. Aktywiści domagają się wykreślenia francuskiego pasztetu z ofert sklepów i restauracji. „Fermy zajmujące się hodowlą kaczek i gęsi na foie gras są pełne cierpiących zwierząt, pozbawionych jakiejkolwiek nadziei” – piszą. Zauważają także, że przymusowe tuczenie zwierząt jest w Polsce od 20 lat zakazane i zostało uznane za okrutne wobec zwierząt.
„Unia Europejska odpowiada za około 90% światowej produkcji foie gras. Najwięksi producenci w Europie w 2019r. to Francja, Węgry, Bułgaria i Hiszpania. Unijny zakaz znacząco wpłynąłby na zmniejszenie cierpienia zwierząt w produkcji foie gras i to ogromny krok w stronę odesłania foie gras do historii!” – napisały Otwarte Klatki na Facebooku po decyzji PE.
Chów klatkowy to „narzędzie tortur”
„Wiem, że polscy obywatele i obywatelki czekają niecierpliwie na wprowadzenie zakazu” – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. „Bardzo mnie cieszy, że Parlament Europejski zajął zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Teraz nadszedł czas, aby politycy przekuli słowa w czyn – wszyscy czekamy na decyzję Komisji i ogłoszenie ambitnego planu, jak zakończyć używanie tych przestarzałych narzędzi tortur zwanych klatkami” – dodała.
Ilustracja: materiały prasowe/Compassion Polska