Udostępnij

Zbliża się koniec chowu klatkowego? Parlament Europejski chce, by był zakazany w całej UE

13.06.2021

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych. Chów klatkowy miałby być zakazany w całej Unii Europejskiej od 2027 r. KE ma wypowiedzieć się w sprawie do 30 czerwca.

Rezolucję przyjęto większością głosów. 558 posłów i posłanek chce zmiany dyrektywy unijnej 98/58/WE w sprawie zwierząt i wycofania systemów klatkowych hodowli. Jak informuje organizacja Compassion, zajmująca się dobrostanem zwierząt, obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości kartki A4.

Niestety chów klatkowy jest bardzo powszechny. Samice świń umieszcza się w ciasnych klatkach, w których często nawet nie mogą się obrócić. W podobnych warunkach żyją także cielęta, gęsi i przepiórki. „W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt – to więcej niż mamy mieszkańców” – informuje Compassion.

Nie tylko zakaz hodowli w klatkach. PE chce więcej

Parlamentarzyści chcą pójść o krok dalej. Postulują, by ​​wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Chcą także, by przegląd unijnych przepisów zakończył się w 2022. Dzięki temu zmiany w prawie będzie można wprowadzić jeszcze w tej kadencji KE.

Czytaj także: Ocieplenie planety powyżej 1,5°C zagraża gatunkom kluczowym

PE wezwał również Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.

O cierpieniu zwierząt w związku z produkcją foie gras (pasztetu ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich) od dawna informuje organizacja Otwarte Klatki. Stworzyła nawet w tej sprawie petycję. Aktywiści domagają się wykreślenia francuskiego pasztetu z ofert sklepów i restauracji. „Fermy zajmujące się hodowlą kaczek i gęsi na foie gras są pełne cierpiących zwierząt, pozbawionych jakiejkolwiek nadziei” – piszą. Zauważają także, że przymusowe tuczenie zwierząt jest w Polsce od 20 lat zakazane i zostało uznane za okrutne wobec zwierząt.

„Unia Europejska odpowiada za około 90% światowej produkcji foie gras. Najwięksi producenci w Europie w 2019r. to Francja, Węgry, Bułgaria i Hiszpania. Unijny zakaz znacząco wpłynąłby na zmniejszenie cierpienia zwierząt w produkcji foie gras i to ogromny krok w stronę odesłania foie gras do historii!” – napisały Otwarte Klatki na Facebooku po decyzji PE.

Chów klatkowy to „narzędzie tortur”

„Wiem, że polscy obywatele i obywatelki czekają niecierpliwie na wprowadzenie zakazu” – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. „Bardzo mnie cieszy, że Parlament Europejski zajął zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Teraz nadszedł czas, aby politycy przekuli słowa w czyn – wszyscy czekamy na decyzję Komisji i ogłoszenie ambitnego planu, jak zakończyć używanie tych przestarzałych narzędzi tortur zwanych klatkami” – dodała.

Ilustracja: materiały prasowe/Compassion Polska

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.