Udostępnij

Telewizyjny meteorolog mówiący o klimacie rzucił pracę z powodu gróźb

17.07.2023

Chris Gloninger przez ostatnie 18 lat był telewizyjnym meteorologiem. Ponieważ jednak poważnie mówił na temat zmian klimatycznych, spotkał się z nękaniem, a ostatecznie z groźbami. Zdiagnozowano u niego przy tym zespół stresu pourazowego (PTSD). Hejt dotyka również aktywistki i aktywistów antysmogowych, działających w Polsce.

Doświadczony telewizyjny meteorolog, pracujący dla jednej z amerykańskich stacji stowarzyszonych z CNN, zrezygnował z pracy po 18 latach. Jak przekazał w mediach społecznościowych, odejście wiąże się bezpośrednio z zespołem stresu pourazowego. Chris Gloninger spotkał się m.in. z nękaniem w reakcji na to, że alarmował on widzów na temat problemu zmian klimatycznych.

Jak relacjonują amerykańskie media, problemy meteorologa miały związek z serią wiadomości e-mail, które otrzymywał przez ostatnich kilka miesięcy. Miały one charakter nękania. Krytyka – dotycząca tego, że w programach telewizyjnych mówił wprost, że obserwowane anomalie pogodowe mają związek ze zmianami klimatu – spływała także za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CNN podaje, że we wspomnianych e-mailach był on oskarżany o udział w „spisku”. Sugerowano mu także, że powinien „utopić się w topniejącej pokrywie lodowej”. Później pojawiły się poważniejsze groźby.

Ostatecznie Gloninger, będący wykwalifikowanym meteorologiem, postanowił w inny sposób angażować się w kwestie związane z klimatem. Planuje zajmować się doradztwem.

Hejt wobec aktywistów i aktywistek antysmogowych

Zjawisko szeroko rozumianego hejtu dotyka również aktywistki i aktywistów w Polsce, którzy podejmują zagadnienia związane z ochroną środowiska. „Niedawno zajmowaliśmy się dwoma sprawami dotyczącymi hejtu skierowanego przeciwko aktywistom antysmogowym. Pierwsza z nich dotyczyła działań wymierzonych w Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, natomiast w przypadku drugiej w prywatną osobę, aktywistę Polskiego Alarmu Smogowego” – mówi SmogLabowi Miłosz Jakubowski, radca prawny w Fundacji Frank Bold. 

„Sprawy dotyczyły między innymi publikacji przeróbki komiksu, za sprawą którego działalność antysmogowa została porównana do nazizmu. W obydwu przypadkach tak stowarzyszenia, jak i osoby prywatnej, do sądów skierowano prywatne akty oskarżenia dotyczące zniesławienia. Obie sprawy zakończyły się wygraną pokrzywdzonych” – opowiada nam Jakubowski. Z mojego doświadczenia wynika, że tego rodzaju sprawy często tak właśnie się kończą. Pozwala to zatrzymać zjawisko hejtu, szczególnie gdy jego sprawcą jest jedna osoba. Trudniej, gdy hejtujących jest wielu, czasem bardzo wielu, co niestety może się zdarzyć w mediach społecznościowych” – zwraca uwagę prawnik.

“Niestety spotykamy się również z poważniejszymi sprawami, gdzie oprócz hejtu, dochodzi do gróźb. Taka sytuacja wydarzyła się kilka lat temu w Imielinie, w stosunku do członków lokalnego stowarzyszenia protestującego przeciwko budowie kopalni węgla kamiennego. Tam, na skutek zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, sprawą zajęły się organy ścigania i sprawcy zostali ukarani. Co najważniejsze, groźby użycia przemocy już się nie powtórzyły” – mówi SmogLabowi Jakubowski. “Polskie prawo nie jest może idealne, ale generalnie pokrzywdzeni hejtem mają instrumenty, aby się przed nim skutecznie bronić” – podkreśla prawnik z Fundacji Frank Bold.

Czytaj również: Zgłosiła palących śmieciami i boi się o rodzinę. Naukowcy tłumaczą mechanizm

SLAPP, czyli nękanie na drodze prawnej

Innym rodzajem nękania, z jakim spotykają się aktywiści i aktywistki, również w Polsce, to tak zwany SLAPP. Skrót ten oznacza strategiczne pozwy przeciwko udziałowi w życiu publicznym (ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation). “Są to takie działania prawne, które są skierowane przeciwko osobom udzielającym się w różny sposób publicznie i aktywistycznie. Mają na celu zastraszyć oraz zniechęcić aktywistów i aktywistki do działalności” – mówi SmogLabowi Maria Włoskowicz, prawniczka z Fundacji Frank Bold.

„W klasycznym ujęciu jest to powództwo, kierowane przez prywatne przedsiębiorstwo, czy też osoby prywatne, przeciwko zaangażowanym społecznie osobom. Cechą charakterystyczną jest to, że wytoczone roszczenie jest niewspółmierne do zarzucanych czynów. Chodzi właśnie o zastraszenie, pokazanie swojej siły” – tłumaczy Włoskowicz.

„W polskiej rzeczywistości można powiedzieć, że definicja SLAPP-ów nieco się rozszerza. Mamy bardzo wiele przypadków, w których to administracja państwowa działa przeciwko osobom aktywnie biorącym udział w życiu publicznym. Wprost mogą to być represje karne. Przykładem są sprawy aktywistów i aktywistek, które albo próbowały dokumentować polowania, albo je powstrzymywać. Później natomiast były ścigane karnie z powodu przeszkadzania w polowaniu” – mówi SmogLabowi prawniczka.

_

Zdjęcie: PHOTOBUAY / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.