Udostępnij

Ciasteczka z Krakowa zmieniają strategię. Teraz będą robić… fotowoltaikę

10.01.2024

To zaskakująca decyzja firmy cukierniczej, o której poinformowała w komunikacie dla udziałowców. Spółka przejęła większościowy pakiet akcji Semper Power, przedsiębiorstwa zajmującego się energią słoneczną.

W komunikacie właścicieli firmy czytamy, że zdecydowali o zmianie dotychczasowej strategii działalności gospodarczej. Ciasteczka z Krakowa (tak naprawdę z siedzibą w podkrakowskim Sieprawiu) będą od teraz stawiać na OZE.

„Głównym kierunkiem działań Emitenta będzie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań przy budowie i obsłudze instalacji i farm fotowoltaicznych (…)” – czytamy w komunikacie giełdowym Ciasteczek.


Inwestorzy zareagowali z entuzjazmem, a kursy akcji małopolskiej firmy szybko poszybowały w górę. Ich wartość w dwa dni po publikacji komunikatu wzrosła o 150 proc.

Czytaj również: Pokrycie 1% pól uprawnych fotowoltaiką mogłoby zasilić całą ludzkość

Spółka z Sieprawia nie zapłaciła jednak za przejęcie Semper Power ani złotówki. Jak informuje serwis Bakier.pl, firma CSY, czyli dotychczasowy właściciel przedsiębiorstwa, otrzymała od Ciasteczek w zamian pakiet nowo wyemitowanych akcji.

W ten sposób najważniejszymi udziałowcami firmy stały się CSY i poznańska Omegia – która dotychczas posiadała największy pakiet udziałów Ciasteczek. Co ciekawe, pierwsza ze spółek jest pośrednio kontrolowana przez tą drugą. „Przy pewnym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że Omegia zdecydowała o wyemitowaniu mnóstwa akcji Ciasteczek z Krakowa, które pośrednio trafią do niej samej” – wyjaśnia Bankier.

Nie ma na razie jasnych informacji, czy firma mimo wszystko utrzyma produkcję słodkich wypieków, które nadal można kupić przez internet. Wiele wskazuje jednak na to, że sieprawska spółka powoli wycofuje się z działalności ciastkarskiej. Już w sierpniu część przedsiębiorstwa poszła na sprzedaż. Jak czytamy w komunikacie, chodziło o „zespół składników majątkowych i niemajątkowych służących do produkcji wyrobów ciastkarskich”.

Źródło zdjęcia: Fotophoto / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.