Ciasteczka z Krakowa zmieniają strategię. Teraz będą robić… fotowoltaikę

1970
0
Podziel się:

To zaskakująca decyzja firmy cukierniczej, o której poinformowała w komunikacie dla udziałowców. Spółka przejęła większościowy pakiet akcji Semper Power, przedsiębiorstwa zajmującego się energią słoneczną.

W komunikacie właścicieli firmy czytamy, że zdecydowali o zmianie dotychczasowej strategii działalności gospodarczej. Ciasteczka z Krakowa (tak naprawdę z siedzibą w podkrakowskim Sieprawiu) będą od teraz stawiać na OZE.

„Głównym kierunkiem działań Emitenta będzie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań przy budowie i obsłudze instalacji i farm fotowoltaicznych (…)” – czytamy w komunikacie giełdowym Ciasteczek.


Inwestorzy zareagowali z entuzjazmem, a kursy akcji małopolskiej firmy szybko poszybowały w górę. Ich wartość w dwa dni po publikacji komunikatu wzrosła o 150 proc.

Czytaj również: Pokrycie 1% pól uprawnych fotowoltaiką mogłoby zasilić całą ludzkość

Spółka z Sieprawia nie zapłaciła jednak za przejęcie Semper Power ani złotówki. Jak informuje serwis Bakier.pl, firma CSY, czyli dotychczasowy właściciel przedsiębiorstwa, otrzymała od Ciasteczek w zamian pakiet nowo wyemitowanych akcji.

W ten sposób najważniejszymi udziałowcami firmy stały się CSY i poznańska Omegia – która dotychczas posiadała największy pakiet udziałów Ciasteczek. Co ciekawe, pierwsza ze spółek jest pośrednio kontrolowana przez tą drugą. „Przy pewnym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że Omegia zdecydowała o wyemitowaniu mnóstwa akcji Ciasteczek z Krakowa, które pośrednio trafią do niej samej” – wyjaśnia Bankier.

Nie ma na razie jasnych informacji, czy firma mimo wszystko utrzyma produkcję słodkich wypieków, które nadal można kupić przez internet. Wiele wskazuje jednak na to, że sieprawska spółka powoli wycofuje się z działalności ciastkarskiej. Już w sierpniu część przedsiębiorstwa poszła na sprzedaż. Jak czytamy w komunikacie, chodziło o „zespół składników majątkowych i niemajątkowych służących do produkcji wyrobów ciastkarskich”.

Źródło zdjęcia: Fotophoto / Shutterstock

Podziel się: