Udostępnij

Co dziesiątego pożaru można uniknąć. Przez decyzję rządu będzie ich jeszcze więcej

10.11.2022

Eliminując palenie sadzy w kominie liczba interwencji straży pożarnej zmalałaby o 10 proc. Tak wynika z pilotażowych badań dla woj. śląskiego. Jednak ostatnie decyzje rządu mogą zadziałać wprost przeciwnie – interwencji i pożarów będzie jeszcze więcej. Wyjaśniamy dlaczego.

Sadza w kominie to powszechne zjawisko i powód pożarów w gospodarstwach domowych. Powstaje najczęściej, gdy spalamy paliwa stałe o dużej wilgotności. Na przykład świeżo ścięte i nieleżakowane drewno, torf czy węgiel brunatny. To m.in. dlatego nie powinno się mokrych paliw spalać, a lokalne uchwały antysmogowe wprost podają dopuszczalny poziom wilgotności.

Tymczasem Sejm przegłosował właśnie dalsze zawieszenie zakazu sprzedaży węgla brunatnego niespełniającego norm jakościowych. Przedsiębiorcy sprzedający taki węgiel nie będą karani, a państwowe sklepy już wprowadziły węgiel brunatny do swojej oferty. Dlaczego to nie jest dobra informacja? Ze względu na wysoką wilgotność węgiel brunatny ma znacznie niższą kaloryczność. Aby uzyskać tyle samo ciepła co z węgla kamiennego należy go spalić nawet trzy razy więcej.

Spalanie węgla brunatnego emituje także więcej tlenków siarki, rtęci czy popiołu. Ponieważ trzeba go spalać znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnego paliwa – z kopciuchów do naszych płuc trafi więcej szkodliwych substancji. Kolejnym aspektem jest sprawa bezpieczeństwa. – Rozpoczyna się sezon grzewczy. Wraz z nastaniem tego okresu, ilość wyjazdów strażaków do pożarów sadzy w kominach, poddaszy i dachów drastycznie wzrasta. W wielu przypadkach udałoby się uniknąć pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców ogrzewających ich domy – przekonują strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Na śląsku płonie 8 kominów dziennie

Sprawę palącej się sadzy zbadali działacze Fundacji 360!. Z danych przekazanych przez Komendy Państwowej Straży Pożarnej w 20 powiatach i miastach objętych badaniem wynika, że w 2019 roku na badanym terenie kominy płonęły 930 razy. Sezon grzewczy trwa ok. 6 miesięcy, a badaniem objęto dwie trzecie funkcjonujących komend z województwa śląskiego można założyć, że między październikiem a marcem płonie w województwie średnio 8 kominów dziennie. Jest to więc zjawisko powszechne, nie incydentalne, jak mogłoby się wydawać – przekonują autorzy raportu.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że na części obszarów województwa problem występuje jeszcze częściej. Na przykład w powiecie cieszyńskim co piąty wyjazd do pożaru oznaczał interwencję wywołaną palącą się sadzą. W powiecie żywieckim – 18 proc., a w Bielsku-Białej i powiecie bielskim 17 proc. W Rybniku i powiecie rybnickim za 16 proc. pożarów odpowiada zapalenie się sadzy.

– Uśredniając te wyniki okazuje się, że gdyby wyeliminować zjawisko palenia się sadzy w kominie, to udałoby się zmniejszyć konieczność interwencji straży pożarnej w województwie aż o ponad 10 proc. – przekonuje Emil Nagalewski z Fundacji 360!.

 class=

Co jeśli sadza się zapali?

Jak nie dopuścić do pożaru? Przede wszystkim stosować paliwa stałe odpowiedniej jakości, szczególnie pod kątem wilgotności. Z pewnością należy zrezygnować z nieekonomicznego, niebezpiecznego i trującego węgla brunatnego. Drewno, którym palimy powinno być leżakowane. Komin powinien być regularnie sprawdzany pod kątem zalegającej sadzy. Zaniedbanie tej kwestii naraża nas nie tylko na pożar, ale też na mandat. A co jeśli sadza w kominie się zapali?

  • W pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia – przekonują strażacy z PSP w Radomiu.
  • Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Gaszenie wodą może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla – podkreśla Komenda Miejska PSP z Radomia.

Czytaj także: Tej zimy powietrze w Polsce będzie brunatne

Pełna wersja raportu Reagowanie straży pożarnej i nadzoru budowlanego na pożary sadzy w kominie dostępna jest tutaj.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Belish

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.