Udostępnij

Co najmniej miliard zwierząt padło ofiarą ognia w Australii. Opublikowano nowe dane dotyczące skutków pożarów

09.01.2020

Przed kilkoma dniami media obiegła informacja o liczbie pół miliarda zwierząt, które miały zginąć w skutek pożarów trawiących Australię. W komunikacie University of Sydney podane zostały wyniki zaktualizowanych obliczeń, uwzględniających straty także poza stanem Nowa Południowa Walia.

Na stronach University of Sydney opublikowane zostały najnowsze dane dotyczące liczby zwierząt, które – według szacunków jednego z tamtejszych badaczy – mogły zginąć w wyniku pożarów, z którymi od września zmaga się Australia.

Przed kilkoma tygodniami prof. Dickman z University of Sydney oszacował, że w wyniku pożarów śmierć ponieść miało 480 milionów zwierząt, przy czym liczba ta dotyczyłą jedynie strat na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Teraz, wraz z powiększeniem się skali kataklizmu, badacz zaktualizował swoje wyliczenia, szacując liczbę ofiar na co najmniej 800 milionów we wspomnianym stanie, a na terenie całej Australii na co najmniej miliard zwierząt. Liczba ta obejmuje ssaki (z wyjątkiem nietoperzy), ptaki i gady. Nie obejmuje natomiast żab, owadów ani innych bezkręgowców.

Co najmniej miliard ofiar ognia

„Myślę, że nie ma nic porównywalnego z dewastacją, która się dzieje – tak szybko i na tak dużym obszarze. Wydarzenie to jest monstrualne pod względem zasięgu terytorialnego i liczby dotkniętych nim zwierząt” – powiedział radiu NPR prof. Chris Dickman.

Naukowiec krytycznie wypowiada się również na temat sugestii, jakoby duża ilość zwierząt była w stanie uciec przed kataklizmem. Podkreśla on, że nawet gdy uda im się przetrwać bezpośrednie starcie z ogniem, to znajdą się one na terytorium zajętym przez inne zwierzęta. Jedynie niewielka ich część będzie w stanie z nimi konkurować.

Jak to policzono?

Szacunki prof. Dickmana opierają się na ustaleniach raportu, przygotowanego dla WWF, w którym podjęto się analizy tego, w jakim stopniu wyniszczenie buszu zaszkodzi żyjącym w nim zwierzętom. By to ustalić, uzyskano szacunkowe dane na temat miejsc i gęstości występowania ssaków, ptaków oraz gadów w stanie Nowa Południowa Walia, a następnie przemnożono je przez powierzchnię terenu, który został wyniszczony. Jak podaje University of Sydney, w obliczeniach celowo zastosowano wysoce konserwatywne szacunki, dlatego prawdziwa śmiertelność zwierząt najprawdopodobniej będzie wyższa niż szacowana.

Prof. Dickman wykorzystał ustalenia dotyczące gęstości występowania wspomnianych rodzajów zwierząt (ssaków, ptaków oraz gadów) i przeliczył w odniesieniu do zniszczeń spowodowanych trwającym kataklizmem.

Jak informuje University of Sydney, prof. Chris Dickman pracuje w tamtejszym School of Life and Environmental Sciences i posiada ponad 30-letnie doświadczenie w pracy naukowej. Zajmuje się ekologią, a także ochroną i zarządzaniem populacjami australijskich ssaków.

_

Źródło: Komunikat University of Sydney

Zdjęcie: Shutterstock/LorenzoPeg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.