Udostępnij

Co najmniej miliard zwierząt padło ofiarą ognia w Australii. Opublikowano nowe dane dotyczące skutków pożarów

23.01.2024

Przed kilkoma dniami media obiegła informacja o liczbie pół miliarda zwierząt, które miały zginąć w skutek pożarów trawiących Australię. W komunikacie University of Sydney podane zostały wyniki zaktualizowanych obliczeń, uwzględniających straty także poza stanem Nowa Południowa Walia.

Na stronach University of Sydney opublikowane zostały najnowsze dane dotyczące liczby zwierząt, które – według szacunków jednego z tamtejszych badaczy – mogły zginąć w wyniku pożarów, z którymi od września zmaga się Australia.

Przed kilkoma tygodniami prof. Dickman z University of Sydney oszacował, że w wyniku pożarów śmierć ponieść miało 480 milionów zwierząt, przy czym liczba ta dotyczyłą jedynie strat na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Teraz, wraz z powiększeniem się skali kataklizmu, badacz zaktualizował swoje wyliczenia, szacując liczbę ofiar na co najmniej 800 milionów we wspomnianym stanie, a na terenie całej Australii na co najmniej miliard zwierząt. Liczba ta obejmuje ssaki (z wyjątkiem nietoperzy), ptaki i gady. Nie obejmuje natomiast żab, owadów ani innych bezkręgowców.

Co najmniej miliard ofiar ognia

„Myślę, że nie ma nic porównywalnego z dewastacją, która się dzieje – tak szybko i na tak dużym obszarze. Wydarzenie to jest monstrualne pod względem zasięgu terytorialnego i liczby dotkniętych nim zwierząt” – powiedział radiu NPR prof. Chris Dickman.

Naukowiec krytycznie wypowiada się również na temat sugestii, jakoby duża ilość zwierząt była w stanie uciec przed kataklizmem. Podkreśla on, że nawet gdy uda im się przetrwać bezpośrednie starcie z ogniem, to znajdą się one na terytorium zajętym przez inne zwierzęta. Jedynie niewielka ich część będzie w stanie z nimi konkurować.

Jak to policzono?

Szacunki prof. Dickmana opierają się na ustaleniach raportu, przygotowanego dla WWF, w którym podjęto się analizy tego, w jakim stopniu wyniszczenie buszu zaszkodzi żyjącym w nim zwierzętom. By to ustalić, uzyskano szacunkowe dane na temat miejsc i gęstości występowania ssaków, ptaków oraz gadów w stanie Nowa Południowa Walia, a następnie przemnożono je przez powierzchnię terenu, który został wyniszczony. Jak podaje University of Sydney, w obliczeniach celowo zastosowano wysoce konserwatywne szacunki, dlatego prawdziwa śmiertelność zwierząt najprawdopodobniej będzie wyższa niż szacowana.

Prof. Dickman wykorzystał ustalenia dotyczące gęstości występowania wspomnianych rodzajów zwierząt (ssaków, ptaków oraz gadów) i przeliczył w odniesieniu do zniszczeń spowodowanych trwającym kataklizmem.

Jak informuje University of Sydney, prof. Chris Dickman pracuje w tamtejszym School of Life and Environmental Sciences i posiada ponad 30-letnie doświadczenie w pracy naukowej. Zajmuje się ekologią, a także ochroną i zarządzaniem populacjami australijskich ssaków.

_

Źródło: Komunikat University of Sydney

Zdjęcie: Shutterstock/LorenzoPeg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.