Udostępnij

Świat czeka na „Porozumienie Paryskie dla dzikiej przyrody”. Dyskusję przesunięto już trzeci raz

07.09.2021

Po pandemicznej przerwie przedstawiciele rządów z całego świata znów mają debatować nad kryzysem klimatyczno-ekologicznym. Przed najważniejszym klimatycznym szczytem COP26 odbędzie się wirtualna część COP15 (Conference of Parties 15). Uczestnicy będą mówili o bioróżnorodności, dzikiej przyrodzie i sposobach powstrzymania kolejnego wielkiego wymierania. Osobiście delegaci spotkają się jednak najwcześniej w kwietniu 2022 roku – już po zaplanowanym na listopad COP26. Dopiero wtedy mogą zapaść konkretne decyzje.

Zjawisko szóstego wielkiego wymierania jest coraz częściej zauważane przez badaczy i działaczy ekologicznych. Od poprzednich pięciu różni się jednym zasadniczym elementem – wpływem człowieka, który zubaża różnorodność biologiczną planety. Dzieje się tak między innymi przez polowania i spowodowane przez naszą działalność ocieplanie się atmosfery. Nie bez znaczenia jest też zanieczyszczenie, które wpływa na zamieranie kolejnych obszarów. Jednym z nich jest Morze Bałtyckie. Znajdująca się tam „martwa strefa” według Fundacji WWF w ciągu następnych 100 lat urośnie 10-krotnie przez nadmierny odpływ azotu i fosforu do wód. Ta sama organizacja w swoim raporcie wykazała, że między 1970 a 2016 rokiem liczebność kręgowców spadła o 68 proc.

COP15 – przeciwdziałanie pandemiom i wielkie porozumienie dla przyrody

Między innymi tymi problemami będą zajmować się delegaci na konferencji COP15. Wydarzenie ma dotyczyć również pandemii COVID-19 i zagrożeń związanymi z ingerencją człowieka w dziką przyrodę. Według jednej z hipotez nowy koronawirus przeniósł się na człowieka z łuskowca (nazywanego także pangolinem). Mięso zagrożonych, mrówkożernych ssaków jest nadal spożywane w niektórych azjatyckich krajach. Naukowcy i przedstawiciele rządów krajów zrzeszonych w ONZ za jeden z priorytetów COP15 uważają właśnie temat chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi.

Czytaj również: Pustynia Błędowska zagrożona? Mieszkańcy chcą korekty planowanej obwodnicy

Między innymi dlatego część krajów postuluje uchwalenie „Porozumienia Paryskiego dla przyrody”. Przypomnijmy: w 2016 roku 195 krajów ONZ zobowiązało się do ograniczenia globalnego ocieplenia. Ostatecznie powinno się ono zatrzymać na poziomie „dobrze poniżej” 2 stopni Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej. Na COP15 o podpisanie nowego dokumentu dotyczącego bioróżnorodności zabiegać ma ponad 50 krajów tak zwanej „Koalicji Wysokich Ambicji”. Grupa państw z sześciu kontynentów pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Francji chce nią objąć 30 proc. całej powierzchni lądów i oceanów.

Ostateczne decyzje spóźnione o półtora roku

Projekt dokumentu w tej sprawie pojawił się już w lutym 2020 roku. Jego postulaty zawierają między innymi włączenie społeczeństw do konsultowania decyzji dotyczących fauny i flory czy wdrożenie nowych, ostrzejszych regulacji handlu dzikimi zwierzętami. Debatę na jego temat opóźniono już dwukrotnie, a część z bezpośrednimi spotkaniami – już po raz trzeci. Pierwotnie szczyt COP15 miał być zorganizowany w październiku 2020 roku. Ostatecznie organizatorzy zdecydowali się na podzielenie wydarzenia na część wirtualną i serię sesji z osobistą obecnością delegatów w chińskim Kunming. Możliwe, że przedstawiciele poszczególnych państw zgodzą się zaktualizować tekst porozumienia, który zdążył się mocno zestarzeć. Chodzi między innymi o wątki związane z pandemią COVID-19.

Źródło zdjęcia: Afief Budi Kusuma / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.