Udostępnij

COP24: NIK krytycznie o działaniach władzy wobec smogu. Potrzebne nowe rozwiązania

07.12.2018

Prezes Najwyższej Izby Kontroli skrytykował władze i przedstawił nowe propozycje dla ochrony powietrza w Polsce. Chodzi między innymi o auta w dieslu i podłączanie większej liczby budynków do sieci ciepłowniczej. Nie zostawił za to suchej nitki na władzach przedstawiając nowy raport Izby na temat ochrony powietrza. 
Środki na walkę ze smogiem są niewystarczające, podobnie jak działania władz. Taki wniosek można wysnuć po piątkowym wystąpieniu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego podczas trwającej w Katowicach konferencji COP24.
Dostało się między innymi Ministerstwu Środowiska, które według Izby nie podjęło przez ostatnie cztery lata wystarczających wysiłków wobec problemu zanieczyszczenia powietrza. Według NIK nie ma ono jasnych planów wydatków antysmogowych, a także nie opracowało jednolitych zasad sporządzania programów ochrony powietrza. Co gorsza, te istniejące nie mają zapewnionego stałego finansowania. Z kolei samorządy pobierają zbyt małe opłaty klimatyczne – od 2014 do 2016 roku było to około 94 tysięcy złotych na wszystkich 16 województw.

Wśród władz widać chaos i brak zdecydowanego działania

Żółwim tempem rośnie też liczba ekologicznych pojazdów w miastach – a skontrolowano pięć z nich. W metropoliach do stref czystego transportu mogłoby wjechać co najwyżej 0,04% wszystkich zarejestrowanych tam samochodów. Kontrolerzy obawiają się za to zalewu używanych diesli z zachodu Europy, który powoli odchodzi od tej technologii.
Nie obeszło się również bez krytyki wobec Ministerstwa Energii, głównie przez uległość wobec lobby węglowego przy ustalaniu listy dopuszczalnych do ogrzewania budynków paliw stałych. Izba nie widzi też możliwości skutecznego kontrolowania efektów programów wymiany nieekologicznych pieców w województwach. Sytuacji nie poprawia to, że za ochronę powietrza odpowiada w Polsce kilkanaście podmiotów. Przez to wydawanie pieniędzy i kontrolowanie działań antysmogowych odbywa się w atmosferze chaosu.

„Nie ma czasu, potrzebujemy szybko nowych rozwiązań”

Krzysztof Kwiatkowski zaproponował, by nakazać podłączania nowych budynków do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeśli tylko znajdują się w ich zasięgu.
– Nie można z tym czekać, ponieważ emisja z sieci ciepłowniczej lub pieców gazowych jest o wiele niższa, szczególnie gdy mówimy o tak zwanych „kopciuchach”. – mówił Kwiatkowski.
Prezes najważniejszego organu kontrolnego w Polsce zaproponował też, by niezależnie od tych warunków wszystkie budynki publiczne były ogrzewane w sposób ekologiczny. Chodzić tu ma o obiekty kontrolowane przez rząd lub samorząd, tak te nowobudowane, jak i istniejące. Według NIK o wiele więcej pieniędzy powinno również być przeznaczanych na pomoc dla osób dotkniętych tak zwanym „ubóstwem energetycznym”.
– Wiele osób chciałoby podłączyć się do sieci lub korzystać z bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Nie mają jednak na to środków. To ogromne wyzwanie dla rządzących. Ponad 40 tysięcy Polek i Polaków umiera rokrocznie przez stałe lub okresowe przebywanie w miejscach, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone – podkreślił prezes NIK.

O debacie przeczytacie też na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.