Udostępnij

COP24: O 1,5 stopnia walka na słowa

10.12.2018

Delegacje asygnowane na katowicki szczyt klimatyczny mogą nie dogadać się w sprawie ostatniego raportu IPCC. Amerykańscy naukowcy mówią w nim o bezpieczeństwie klimatycznym dla Ziemi. Ma ono zostać zapewnione, jeśli zatrzymamy ocieplanie się planety na poziomie 1,5 stopnia celsjusza. 
W dyplomatycznej potyczce chodzi dosłownie o jedno słowo. Delegacje Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Rosji ze wsparciem Stanów Zjednoczonych nalegają, by we wspólnej deklaracji państwa „odnotowały” zapisy raportu zamiast je „powitać” (note zamiast welcome). Jak przekonują naukowcy IPCC, ma to nie tylko wymiar symboliczny. Użycie słowa bez ładunku emocjonalnego ma być według nich celowe i umniejszać randze opublikowanego dokumentu.
– Może wydawać się to błahą sprawą, ale powiedzmy o tym, co stwierdziła delegacja Stanów Zjednoczonych.  Stoją oni na stanowisku, że nie należy popierać stanowiska naukowców, a taką interpretację niosłoby ze sobą słowo „welcome”. Kwestia ta pojawi się na końcowych spotkaniach, a strony będą musiały dojść do jednogłośnego porozumienia. Zwróciliśmy uwagę na ten problem polskiej prezydencji. –  zauważył Alden Meyer z działającej w ramach IPCC grupy Union of Concerned Scientists.
Jak dodał Meyer, Saudowie i Kuwejt, opierający swoje gospodarki na wydobyciu ropy naftowej, od początku sprzeciwiali się działaniom na rzecz ochrony klimatu. W 1992 roku odrzucili zapisy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Rosja również nie ułatwiała tego procesu, a Stany Zjednoczone zmieniły swoje nastawienie pod rządami administracji Donalda Trumpa.
Meyer zaznaczył, że takie nastawienie nie było jednak powszechne, a niektóre delegacje prosiły o użycie o wiele mocniejszego języka. Według nich deklaracja powinna „powitać raport ze zmartwieniem i  gotowością do natychmiastowego działania”.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.