Udostępnij

COP24: Polska musi gonić… Maroko. Nowy ranking państw chroniących klimat

10.01.2024

Emisje CO2 po raz pierwszy od trzech lat idą w górę, a najbardziej dokładają się do tego Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska. Na czele walki z ociepleniem Szwecja i Maroko. Tak wynika z nowego zestawienia indeksu ochrony klimatu Germanwatch. Polska w ogonie stawki.
Nasz kraj spadł na 41 miejsce, czyli o jedną pozycję. Znalazł się w grupie państw podejmujących niewielkie działania w sprawie ochrony klimatu. Sąsiaduje w niej między innymi z Bułgarią, Węgrami i Słowenią. Niektóre państwa naszego regionu poradziły sobie jednak znacznie lepiej. Kolejno trzecie i czwarte miejsce zajęły Litwa i Łotwa. Jak powiedział nam Jan Burck z Germanwatch, związane jest to z coraz większym uzależnieniem Polski od węgla i brakiem postępu w sprawie użycia odnawialnych źródeł energii.
– Trzeba odejść od tej polityki. Polska może bez problemu opierać się w o wiele większym stopniu na źródłach odnawialnych – słońcu, wodzie i wietrze. Wszystko macie na miejscu, dzięki czemu możecie uniezależnić się energetycznie od innych państw. – powiedział nam Burck.
To niejedyny spadek w grupie badanych 60 państw. 5 pozycji niżej znalazły się Niemcy, zajmując 27 miejsce, wśród państw podejmujących umiarkowane działania (medium-performing). Jak argumentują badacze, nasi zachodni sąsiedzi muszą odważniej postępować z węglem, z którego nadal czerpią znaczną część energii.
Prymusami nie są również inne wysoko rozwinięte państwa: Japonia (49 miejsce), Kanada (54 miejsce) i dwa państwa zamykające listę: Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska. USA ma sobie dużo do zarzucenia w sprawie promocji źródeł odnawialnych i zużycia energii na obywatela. Sytuacja miała pogorszyć się od czasu przejęcia władzy przez administrację Donalda Trumpa.
Na czele listy znajdziemy Szwecję, swoją pozycję znacznie poprawiło Maroko. Afrykański kraj według badaczy może pochwalić się dużym wzrostem udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii. Jest jednym z państw, które mogą wypełnić przyjęte w Paryżu cele dotyczące 2030 roku.
Autorzy zauważają jednak ogólny postęp w stosunku do stanu rzeczy sprzed COP w stolicy Francji, gdzie przyjęto słynne Postanowienia Paryskie. Jak piszą, przed 2016 roku mogliśmy się spodziewać ostatecznego wzrostu średnich temperatur na świecie o nawet pięć stopni Celsjusza. Teraz ta wartość wynosi około trzech stopni, jednak bezpieczeństwo klimatyczne zapewni nam jedynie zredukowanie jej do około 1,5 stopnia.
Indeks Germanwatch opiera się na badaniu czterech filarów: zużycia energii na obywatela, udziału źródeł odnawialnych w jej produkcji, ilości emitowanych gazów cieplarnianych i postępów polityki klimatycznej.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.