Udostępnij

COP25: Chile wycofuje się z organizacji szczytu klimatycznego z powodu protestów

30.10.2019

Prezydent Sebastian Piñera ogłosił, że Chile nie będzie gospodarzem grudniowego szczytu klimatycznego COP25, zważając na trwające od kilku tygodni niepokoje społeczne. Decyzja dotyczy też szczytu handlowego APEC, który miał być organizowany w listopadzie. 

COP25 miał trwać od 2 do 13 grudnia. „To była bardzo trudna decyzja, która powoduje wiele bólu, ponieważ w pełni rozumiemy znaczenie APEC i COP-25 dla Chile i dla świata” – powiedział Piñera w krótkim oświadczeniu z pałacu La Moneda w Santiago.

Prezydent ogłosił decyzję w towarzystwie ministra środowiska i prezydenta Cop25 Karoliny Schmidt oraz ministra spraw zagranicznych Teodoro Ribera. „Bardzo ubolewamy nad problemami i niedogodnościami, jakie ta decyzja będzie oznaczała zarówno dla APEC, jak i COP.  Ale jako prezydent wszystkich Chilijczyków zawsze muszę na pierwszym miejscu stawiać problemy i interesy Chilijczyków, ich potrzeby, pragnienia i nadzieje” – przekonywał.

Protesty przeciwko nierównościom społecznym, do jakich doszło w całym kraju po decyzji o podwyżce cen biletów metra w Santiago, spotkały się z represjami ze strony chilijskiej policji i sił zbrojnych. Na ulicach pojawiło się wojsko – pierwszy raz od zakończenia przed 30 laty dyktatury gen. Augusto Pinocheta. Zamieszki, podpalenia doprowadziły w tym miesiącu do śmierci co najmniej 18 osób, 7 000 aresztowanych i strat chilijskich firm w wysokości około 1,4 miliarda dolarów. Metro w stolicy poniosło szkody szacowane na prawie 400 milionów dolarów. ONZ powołał zespół do zbadania zarzutów dotyczących łamania praw człowieka.

COP25: pechowy szczyt?

Rozmowy klimatyczne, które mają zakończyć krytyczne aspekty porozumienia paryskiego, zostały zaburzone już wcześniej, gdy prezydent Jair Bolsonaro wycofał Brazylię jako gospodarza szczytu.

ONZ nie otrzymało odpowiedzi dotyczącej lokalizacji zastępczej. Kostaryka była gospodarzem mniejszego spotkania w październiku i pierwotnie rywalizowała z Chile o zorganizowanie głównego spotkania. Szczyty klimatyczne są jednak ogromnymi wydarzeniami z udziałem dziesiątek tysięcy uczestników, co sprawia, że zwołanie ​​konferencji w krótkim terminie jest niezwykle trudne logistycznie.

W przeszłości, gdy kraje przewodniczące rozmowom klimatycznym ONZ nie były w stanie prowadzić negocjacji z powodu problemów logistycznych, odbywały się one w niemieckim Bonn, gdzie znajduje się  Centrum Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Stało się tak w 2017 r., gdy spotkaniu miało przewodniczyć Fidżi.

*

Źródło: Reuters, Climate Change News

Fot: erlucho/Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.