Udostępnij

Deklaracja Indii sprawia, że schodzimy poniżej ważnego progu. Działać musi cały świat

05.11.2021

Odbywający się w Glasgow szczyt klimatyczny COP26 przyniósł deklarację ograniczenia emisji CO2 ze strony Indii. Jedna z największych gospodarek świata, a zarazem trzeci co do wielkości emitentem dwutlenku węgla na świecie, zadeklarował osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2070 roku. To o wiele później, niż wynikałoby z ambitniejszego scenariusza Porozumienia Paryskiego. Ale i tak najnowsze analizy wskazują, że działania Indii mogą pomóc „o włos” uniknąć przekroczenia bariery 2°C ocieplenia. Działać w tym celu musi jednak cały świat.

W szkockim Glasgow trwa szczyt klimatyczny, podczas którego przedstawiciele rządów rozmawiają o walce z problemem globalnego ocieplenia. Jedną z ciekawszych deklaracji pierwszych dni COP26, ogłosił premier Indii, Narendra Modi. Zapowiedział on, że jego kraj zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2070 roku.

Chociaż to dwadzieścia lat później niż deklarują Stany Zjednoczone i Unia Europejska, a także dekadę później niż Chiny, podkreślić należy, że to dość znacząca zmiana w podejściu indyjskich władz. Jeszcze do niedawna nie było pewne, w jakim tempie i zakresie kraj w ogóle przyłączy się do działań na rzecz klimatu.

Komentatorzy w brytyjskiej prasie zwracają uwagę, że ze względu na wielkość i uprzemysłowienie indyjskiej gospodarki dekarbonizacja będzie zadaniem trudnym. Każdy krok na tej ścieżce będzie miał jednak duże znaczenie dla starań na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Indie to bowiem trzeci co do wielkości emitent CO2 na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Chinach. Nie brak jednak również głosów, że zobowiązanie jest zbyt mało ambitne.

Zobowiązania Indii na COP26 pomogą zatrzymać ocieplenie poniżej 2°C?

Choć neutralność klimatyczna Indii w 2070 roku to o wiele później, niż deklarują inne duże gospodarki, działania Indii mogą istotnie wpłynąć na postępy realizacji zapisów Porozumienia Paryskiego. Pokazują to dane, które po uwzględnieniu nowych deklaracji opublikowała grupa doradcza Climate Resource.

Według nich, w przypadku spełnienia obietnic Modiego, a także wszystkich innych deklaracji poszczególnych państw, wzrost średnich temperatur na planecie do 2050 roku ma szansę zatrzymać się przy wartości 1,9 st. Celsjusza (względem średniej sprzed rewolucji przemysłowej). Udałoby się wówczas spełnić podstawowy, mniej ambitny cel Porozumienia Paryskiego. Warto jednak dodać, że sygnatariusze mieli dążyć do wartości znacznie poniżej 2 stopni, a najlepiej poniżej 1,5 st. Celsjusza.

O aktualizacji poinformował zespół analityków Climate Resource, którym kieruje prof. Malte Meinshausen, naukowiec związany z University of Melbourne. „Po raz pierwszy w historii łączny efekt połączonych zobowiązań 194 krajów może doprowadzić świat do ocieplenia poniżej 2 stopni, z ponad 50-procentową szansą” – brzmi oświadczenie autorów analizy, cytowane przez portal 9News. Warto jednak zauważyć, że mowa tu o dużych szansach, nie pewności. Ponadto wyliczenia zakładają, że zobowiązania poszczególnych państw rzeczywiście zostaną spełnione. I to według obiecywanych trajektorii.

Brytyjski „Guardian” zwraca uwagę, że z kolei duże szanse na spełnienie ambitniejszego celu z Paryża wymagałoby cięcia emisji CO2 o 45 proc. względem roku 2010. Póki co kraje spotykające się w Glasgow są daleko od szans na tak zdecydowane działanie.

Dowiedz się więcej o COP26

_

Zdjęcie: Shutterstock/MAURO UJETTO

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.