Udostępnij

Copernicus: poprzednie lato w Europie najgorętsze w historii pomiarów

02.05.2023

Najnowszy raport unijnego Copernicusa nie pozostawia złudzeń: 2022 rok w Europie był drugim najcieplejszym w historii pomiarów. Z rekordem mieliśmy natomiast do czynienia, jeśli chodzi o minione lato. To okazuje się być najgorętszym. Wysokie temperatury, w połączeniu z niskimi opadami atmosferycznymi, doprowadziły do powszechnej suszy.

Copernicus Climate Change Service (C3S) jest jednym z serwisów tematycznych, realizowanych w ramach unijnego programu Copernicus. Publikowane raporty, przygotowywane przez naukowców i ekspertów, dotyczą w tym przypadku zjawisk związanych z klimatem, w tym zmianami klimatycznymi. Najnowsza publikacja (tj. European State of the Climate” – ESOTC) dotyczy stanu klimatu w Europie i stanowi coroczne podsumowanie najważniejszych obserwacji naukowych w tym zakresie.

Drugi najcieplejszy rok i najgorętsze lato

Czego dowiadujemy się z najnowszego opracowania? Przede wszystkim 2022 rok w Europie okazuje się odzwierciedlać tendencje obserwowane w ostatnich latach, bijąc przy okazji kilka rekordów. Miniony rok był drugim najcieplejszym w historii pomiarów.

Rekordowe, tj. najgorętsze, było natomiast ubiegłoroczne lato w Europie. Średnia temperatura była wówczas o 1,4 st. Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej. Autorzy podkreślają przy tym, że powodowało to niebezpieczne warunki dla zdrowia ludzkiego. „Dokument zwraca uwagę na niepokojące zmiany klimatu w Europie, w tym najgorętsze lato w historii” – powiedział w oświadczeniu Carlo Buontempo, dyrektor C3S. „Charakteryzowało się ono [tj. lato – przyp. red.] bezprecedensowymi morskimi falami upałów na Morzu Śródziemnym, a także rekordowymi temperaturami na Grenlandii. Zrozumienie dynamiki klimatu w Europie ma kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz adaptacji i łagodzenia negatywnego wpływu zmian na kontynent” – podkreślił Buontempo.

Czytaj także: Antarktyczne lodowce wkrótce zmienią reguły klimatycznej gry

Powszechna susza z powodu temperatur i niskich opadów

Jako jedno z najważniejszych wydarzeń minionego roku wskazano powszechną suszę, która miała miejsce w Europie. Opady atmosferyczne były niższe już w zimie, w porównaniu z poprzednim rokiem. W maju odnotowano najniższy poziom opadów w historii pomiarów, jeśli chodzi o ten miesiąc. Poniżej średniej wieloletniej były opady w lecie, co w połączeniu z wysokimi temperaturami złożyło się na sytuację powszechnej suszy.

Sytuacja zimą i latem przełożyła się także m.in. na rekordową utratę lodu alpejskich lodowców. Sięgnęła ona 5 kilometrów kwadratowych. Ponadto przepływ rzek w Europie był drugim najniższym w historii.

Wysokie temperatury także w Arktyce

W raporcie szczególną uwagę zwrócono na stan klimatu w Arktyce. Region ten należy do najszybciej ocieplających się części świata, co ma odzwierciedlenie także w danych za zeszły rok.

Jak podaje Copernicus, 2022 był szóstym najcieplejszym rokiem w historii całej Arktyki i czwartym najcieplejszym dla jej obszarów lądowych. Spośród regionów arktycznych ocieplenie najsilniej dotknęło w ubiegłym roku Svalbard. Archipelag ten doświadczył najcieplejszego lata w historii, a na niektórych obszarach temperatury przekraczały średnią o 2,5 st. Celsjusza.

Wyjątkowo ciepło było również na Grenlandii, która doświadczyła najcieplejszego września w historii pomiarów. Średnie temperatury były tam wówczas wyższe od średniej wieloletniej o 8 st. Celsjusza. Łącznie w wyspę uderzyły trzy fale upałów, przyczyniając się do rekordowego topnienia tamtejszych lodowców.

_

Z całością przytaczanego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: alfotokunst / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.