Najnowszy raport unijnego Copernicusa nie pozostawia złudzeń: 2022 rok w Europie był drugim najcieplejszym w historii pomiarów. Z rekordem mieliśmy natomiast do czynienia, jeśli chodzi o minione lato. To okazuje się być najgorętszym. Wysokie temperatury, w połączeniu z niskimi opadami atmosferycznymi, doprowadziły do powszechnej suszy.
Copernicus Climate Change Service (C3S) jest jednym z serwisów tematycznych, realizowanych w ramach unijnego programu Copernicus. Publikowane raporty, przygotowywane przez naukowców i ekspertów, dotyczą w tym przypadku zjawisk związanych z klimatem, w tym zmianami klimatycznymi. Najnowsza publikacja (tj. „European State of the Climate” – ESOTC) dotyczy stanu klimatu w Europie i stanowi coroczne podsumowanie najważniejszych obserwacji naukowych w tym zakresie.
Drugi najcieplejszy rok i najgorętsze lato
Czego dowiadujemy się z najnowszego opracowania? Przede wszystkim 2022 rok w Europie okazuje się odzwierciedlać tendencje obserwowane w ostatnich latach, bijąc przy okazji kilka rekordów. Miniony rok był drugim najcieplejszym w historii pomiarów.
Rekordowe, tj. najgorętsze, było natomiast ubiegłoroczne lato w Europie. Średnia temperatura była wówczas o 1,4 st. Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej. Autorzy podkreślają przy tym, że powodowało to niebezpieczne warunki dla zdrowia ludzkiego. „Dokument zwraca uwagę na niepokojące zmiany klimatu w Europie, w tym najgorętsze lato w historii” – powiedział w oświadczeniu Carlo Buontempo, dyrektor C3S. „Charakteryzowało się ono [tj. lato – przyp. red.] bezprecedensowymi morskimi falami upałów na Morzu Śródziemnym, a także rekordowymi temperaturami na Grenlandii. Zrozumienie dynamiki klimatu w Europie ma kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz adaptacji i łagodzenia negatywnego wpływu zmian na kontynent” – podkreślił Buontempo.
Czytaj także: Antarktyczne lodowce wkrótce zmienią reguły klimatycznej gry
Powszechna susza z powodu temperatur i niskich opadów
Jako jedno z najważniejszych wydarzeń minionego roku wskazano powszechną suszę, która miała miejsce w Europie. Opady atmosferyczne były niższe już w zimie, w porównaniu z poprzednim rokiem. W maju odnotowano najniższy poziom opadów w historii pomiarów, jeśli chodzi o ten miesiąc. Poniżej średniej wieloletniej były opady w lecie, co w połączeniu z wysokimi temperaturami złożyło się na sytuację powszechnej suszy.
Sytuacja zimą i latem przełożyła się także m.in. na rekordową utratę lodu alpejskich lodowców. Sięgnęła ona 5 kilometrów kwadratowych. Ponadto przepływ rzek w Europie był drugim najniższym w historii.
Wysokie temperatury także w Arktyce
W raporcie szczególną uwagę zwrócono na stan klimatu w Arktyce. Region ten należy do najszybciej ocieplających się części świata, co ma odzwierciedlenie także w danych za zeszły rok.
Jak podaje Copernicus, 2022 był szóstym najcieplejszym rokiem w historii całej Arktyki i czwartym najcieplejszym dla jej obszarów lądowych. Spośród regionów arktycznych ocieplenie najsilniej dotknęło w ubiegłym roku Svalbard. Archipelag ten doświadczył najcieplejszego lata w historii, a na niektórych obszarach temperatury przekraczały średnią o 2,5 st. Celsjusza.
Wyjątkowo ciepło było również na Grenlandii, która doświadczyła najcieplejszego września w historii pomiarów. Średnie temperatury były tam wówczas wyższe od średniej wieloletniej o 8 st. Celsjusza. Łącznie w wyspę uderzyły trzy fale upałów, przyczyniając się do rekordowego topnienia tamtejszych lodowców.
_
Z całością przytaczanego raportu można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: alfotokunst / Shutterstock.com