Udostępnij

Coraz gorsza sytuacja w Puszczy Amazońskiej. W lipcu 278 proc. wzrost wycinek rok do roku

12.08.2019

Lipiec był kolejnym miesiącem, w którym zarejestrowano duży wzrost zasięgu wycinek prowadzonych w Puszczy Amazońskiej. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, zniknęła powierzchnia większa o 278 proc. Dane podały brazylijskie media, powołując się na monitoring prowadzony przez rządową brazylijską agencję INPE i było to prawdopodobnie ostatnie doniesienie o tym, że w Amazonii dzieje się źle.

Nie dlatego, że nowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro planuje zaprzestać wycinek. Wręcz przeciwnie – planuje je zwiększać. Dlatego, że polityk, który zyskał już sobie przydomek „Kapitan Piła Łańcuchowa” (“Capitão Motoserra”) zwolnił szefa instytutu zajmującego się monitorowaniem tego, co dzieje się z Puszczą Amazońską, a na jego miejsce zatrudnił lojalnego wojskowego Darctona Policarpo Damião. Ten zdążył zadeklarować, że nie wierzy w udział ludzi w zmianach klimatu i nie zamierza się nimi specjalnie przejmować. Zaznaczono także, że Brazylia może zrezygnować z państwowego monitoringu Amazonii i powierzy to zadanie prywatnej firmie.

Kilka dni temu krajowa prasa poinformowała o lipcowych wynikach monitoringu prowadzonego przez INPE. Wynika z nich, że w lipcu zniknęło ponad 2200 kilometrów kwadratowych Puszczy Amazońskiej, co oznacza wzrost wycinek rok do roku o 278 proc. W cały roku wycięto już 4699 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych, co oznacza niemal dwukrotny wzrost rok do roku.

Przed zwolnieniem prof. Ricardo Magnus Osório Galvão, Jair Bolsonaro kilkukrotnie oskarżył go o to, że dane są fałszywe, a kierowane przez niego INPE jest na służbie organizacji pozarządowych i oczernia jego rząd. Pisaliśmy o tym w artykule „Prezydent Brazylii: Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale ona jest nasza; jesteśmy otwarci na inwestycje górnicze”. Mimo tych oskarżeń prof. Ricardo Galvao podkreślał, także po odejściu ze stanowiska, że dane są prawdziwe. Mówił, że ich podanie było kwestią godności nie tylko brazylijskiej nauki, ale naukowców w ogóle.

Puszcza Amazońska

Amazońskie lasy deszczowe mają powierzchnię 5,5 mln kilometrów kwadratowych i znajdują się na obszarze dziewięciu krajów. Jednak aż 60 proc. z nich znajduje się na terenie Brazylii, co powoduje, że decyzje podejmowane w tym kraju są kluczowe dla ich zachowania. A to z kolei jest kluczowe dla całego świata. Między innymi dlatego, że Amazonia jest jednym z najważniejszych światowych naturalnych „pochłaniaczy” CO2. Wylesianie niesie za sobą ryzyko, że to może się szybko zmienić. Znacznie szybciej niż wynikałoby z prostej matematyki traconych kilometrów lasu. Naukowcy zwracają bowiem uwagę, że zbliżamy się do punktu granicznego, po którym lasy deszczowe zaczną samoistnie zmieniać się w sawannę i pustynnieć.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.