Udostępnij

Przybywa odpadów z jednorazowych maseczek i rękawiczek. „Postępujemy egoistycznie”

19.04.2020

Chirurgiczne maski i plastikowe rękawiczki stają się coraz większym kłopotem dla fauny i flory zanieczyszczonych oceanów. Ostrzegają przed tym amerykańscy ekolodzy. Problem gołym okiem można dostrzec również w Honk Kongu.

„To naturalne, że chcemy się chronić, ale jednocześnie postępujemy egoistycznie. Musimy chronić nie tylko ludzi, ale również morski ekosystem”- mówił agencji Reutera Tracey Read, założyciel inicjatywy Plastic Free Seas. Jak przyznawał, wybrzeże Honk Kongu jest coraz bardziej zanieczyszczone. Według niego to efekt nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy nie wyrzucają jednorazowych maseczek i rękawiczek do koszów.


Zaniepokojeni są również działacze ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie na twitterze prowadzą kampanię oznaczoną hasztagiem #TheGloveChallenge. Na portalu społecznościowym postują zdjęcia rękawiczek wyrzuconych byle gdzie razem z ich lokalizacją. Akcję zapoczątkowała aktywistka Maria Algarra, liderka organizacji Clean This Beach Up. Jak zaznacza, nie zachęca do podnoszenia odpadów z ziemi – na zużytych rękawiczkach może wciąż znajdować się wirus. Mimo to sama sprząta wybrzeże rodzinnego Miami, gdzie w ostatnich tygodniach jednorazowego plastiku przybywa z dnia na dzień.


„Czasem nie mogę uwierzyć własnym oczom. Dostałam na przykład film, na którym widać ponad 30 maseczek walających się przy supermarkecie” – mówi Algarra. Jej hasztag robi międzynarodową karierę. Swoje zdjęcia i nagrania oznaczają nim coraz częściej użytkownicy z Francji, Portugalii czy Wielkiej Brytanii.

Źródło zdjęcia: Andryi Nekrasov / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.