Udostępnij

8 milionów ton plastiku po pandemii. Część stworzy oceaniczną plamę śmieci

20.11.2021

Naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w najnowszych badaniach starali się oszacować wpływ pandemii COVID-19 na globalny problem z odpadami z tworzyw sztucznych, z plastikiem na czele. Ilość śmieci okazuje się istotna i problematyczna szczególnie w tych regionach, gdzie już wcześniej dużo odpadów trafiało do środowiska. Naukowcy sugerują, że wzrost ilości odpadów powinien nas skłaniać do szukania alternatywnych rozwiązań: rozwijania innowacji z zakresu tworzyw bardziej przyjaznych dla środowiska, a także metod recyklingu.

„Odpady z tworzyw sztucznych szkodzą życiu morskiemu i stały się poważnym globalnym problemem środowiskowym. Niedawna pandemia COVID-19 doprowadziła do zwiększonego popytu na plastik jednorazowego użytku, zwiększając presję na ten i tak już wymykający się spod kontroli obszar” – piszą naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego, w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „PNAS„.

W swoich analizach badacze z Chin wykazali, że na całym świecie w związku z pandemią wytworzono ponad 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Z tego ponad 25 tysięcy ton trafiło do oceanów.

W oparciu o zastosowane modelowanie komputerowe oceniono, co dalej stanie się z tym plastikiem. Naukowcy przewidują, że w ciągu trzech do czterech lat znaczna część odpadów trafi na plaże lub na dno morskie. Mniejsza część trafi do otwartego oceanu. Ostatecznie zostanie uwięziona w centrach basenów oceanicznych lub subtropikalnych wirach, mogąc w przyszłości stać się tzw. plamą śmieci na Oceanie Arktycznym. Jedno z tego rodzaju skupisk, dryfujące na Pacyfiku, ma dziś powierzchnię trzykrotnie większą niż Francja.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Potrzeba szerokich działań

Aby zwalczyć napływ tworzyw sztucznych do oceanów, naukowcy wzywają do lepszego gospodarowania odpadami medycznymi, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Wezwano również do działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat problemu z tworzywami sztucznymi. Zdaniem naukowców z Nankinu konieczne jest przy tym rozwijanie innowacji w tym obszarze. Zarówno jeśli chodzi o recykling, jak i tworzywa bardziej przyjazne dla środowiska.

„W rzeczywistości plastik związany z COVID-19 jest tylko częścią większego problemu, z którym borykamy się w XXI wieku. Problemu odpadów z tworzyw sztucznych” – komentuje prof. Yanxu Zhang, współautor badania. „Rozwiązanie go wymaga wielu zmian technicznych, transformacji gospodarczej i zmiany stylu życia” – podkreśla naukowiec.

_

Z całością przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/REC Stock Footage

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.