Naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w najnowszych badaniach starali się oszacować wpływ pandemii COVID-19 na globalny problem z odpadami z tworzyw sztucznych, z plastikiem na czele. Ilość śmieci okazuje się istotna i problematyczna szczególnie w tych regionach, gdzie już wcześniej dużo odpadów trafiało do środowiska. Naukowcy sugerują, że wzrost ilości odpadów powinien nas skłaniać do szukania alternatywnych rozwiązań: rozwijania innowacji z zakresu tworzyw bardziej przyjaznych dla środowiska, a także metod recyklingu.
„Odpady z tworzyw sztucznych szkodzą życiu morskiemu i stały się poważnym globalnym problemem środowiskowym. Niedawna pandemia COVID-19 doprowadziła do zwiększonego popytu na plastik jednorazowego użytku, zwiększając presję na ten i tak już wymykający się spod kontroli obszar” – piszą naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego, w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „PNAS„.
W swoich analizach badacze z Chin wykazali, że na całym świecie w związku z pandemią wytworzono ponad 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Z tego ponad 25 tysięcy ton trafiło do oceanów.
W oparciu o zastosowane modelowanie komputerowe oceniono, co dalej stanie się z tym plastikiem. Naukowcy przewidują, że w ciągu trzech do czterech lat znaczna część odpadów trafi na plaże lub na dno morskie. Mniejsza część trafi do otwartego oceanu. Ostatecznie zostanie uwięziona w centrach basenów oceanicznych lub subtropikalnych wirach, mogąc w przyszłości stać się tzw. plamą śmieci na Oceanie Arktycznym. Jedno z tego rodzaju skupisk, dryfujące na Pacyfiku, ma dziś powierzchnię trzykrotnie większą niż Francja.
Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie
Potrzeba szerokich działań
Aby zwalczyć napływ tworzyw sztucznych do oceanów, naukowcy wzywają do lepszego gospodarowania odpadami medycznymi, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Wezwano również do działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat problemu z tworzywami sztucznymi. Zdaniem naukowców z Nankinu konieczne jest przy tym rozwijanie innowacji w tym obszarze. Zarówno jeśli chodzi o recykling, jak i tworzywa bardziej przyjazne dla środowiska.
„W rzeczywistości plastik związany z COVID-19 jest tylko częścią większego problemu, z którym borykamy się w XXI wieku. Problemu odpadów z tworzyw sztucznych” – komentuje prof. Yanxu Zhang, współautor badania. „Rozwiązanie go wymaga wielu zmian technicznych, transformacji gospodarczej i zmiany stylu życia” – podkreśla naukowiec.
_
Z całością przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/REC Stock Footage