Udostępnij

8 milionów ton plastiku po pandemii. Część stworzy oceaniczną plamę śmieci

20.11.2021

Naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w najnowszych badaniach starali się oszacować wpływ pandemii COVID-19 na globalny problem z odpadami z tworzyw sztucznych, z plastikiem na czele. Ilość śmieci okazuje się istotna i problematyczna szczególnie w tych regionach, gdzie już wcześniej dużo odpadów trafiało do środowiska. Naukowcy sugerują, że wzrost ilości odpadów powinien nas skłaniać do szukania alternatywnych rozwiązań: rozwijania innowacji z zakresu tworzyw bardziej przyjaznych dla środowiska, a także metod recyklingu.

„Odpady z tworzyw sztucznych szkodzą życiu morskiemu i stały się poważnym globalnym problemem środowiskowym. Niedawna pandemia COVID-19 doprowadziła do zwiększonego popytu na plastik jednorazowego użytku, zwiększając presję na ten i tak już wymykający się spod kontroli obszar” – piszą naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego, w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „PNAS„.

W swoich analizach badacze z Chin wykazali, że na całym świecie w związku z pandemią wytworzono ponad 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Z tego ponad 25 tysięcy ton trafiło do oceanów.

W oparciu o zastosowane modelowanie komputerowe oceniono, co dalej stanie się z tym plastikiem. Naukowcy przewidują, że w ciągu trzech do czterech lat znaczna część odpadów trafi na plaże lub na dno morskie. Mniejsza część trafi do otwartego oceanu. Ostatecznie zostanie uwięziona w centrach basenów oceanicznych lub subtropikalnych wirach, mogąc w przyszłości stać się tzw. plamą śmieci na Oceanie Arktycznym. Jedno z tego rodzaju skupisk, dryfujące na Pacyfiku, ma dziś powierzchnię trzykrotnie większą niż Francja.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Potrzeba szerokich działań

Aby zwalczyć napływ tworzyw sztucznych do oceanów, naukowcy wzywają do lepszego gospodarowania odpadami medycznymi, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Wezwano również do działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat problemu z tworzywami sztucznymi. Zdaniem naukowców z Nankinu konieczne jest przy tym rozwijanie innowacji w tym obszarze. Zarówno jeśli chodzi o recykling, jak i tworzywa bardziej przyjazne dla środowiska.

„W rzeczywistości plastik związany z COVID-19 jest tylko częścią większego problemu, z którym borykamy się w XXI wieku. Problemu odpadów z tworzyw sztucznych” – komentuje prof. Yanxu Zhang, współautor badania. „Rozwiązanie go wymaga wielu zmian technicznych, transformacji gospodarczej i zmiany stylu życia” – podkreśla naukowiec.

_

Z całością przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/REC Stock Footage

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.