Udostępnij

„Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda jest zdatna do picia

27.04.2020

Zawieszenie przemysłu w Indiach przyniosło oddech środowisku. Jak donoszą hinduskie media, blokada kraju z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa “uczyniła cuda w rzece Ganges”. Według naukowców, w niektórych odcinkach “świętej rzeki”, woda jest tak czysta, że nadaje się do picia. 

Na półmetku ogólnokrajowej kwarantanny, która ma trwać do 3 maja, jakość wody w Gangesie w mieście Haridwar została sklasyfikowana jako zdatna do picia. To bezprecedensowy sukces, którego nie udało się osiągnąć rządowi przez dziesięciolecia, mimo ambitnych planów. Ryby odzyskują swoje uzasadnione miejsce w naturze, nieprzyjemny zapach nie jest już tak silny. Wszystko to stało się bez żadnej interwencji technologicznej.

“Niezwykły poziom czystości wynika z braku jakichkolwiek zanieczyszczeń przemysłowych i śmieci. Jakość wody była testowana pod różnymi parametrami. Tak znacznej poprawy nie zaobserwowano w ciągu ostatnich 30-40 lat” – mówił w India Today TV naukowiec BD Joshi.

Jakość wody poprawiła się także w innych regionach kraju. W stanie Uttar Pradesh przyjmuje się, że zdrowa woda powinna mieć poziom rozpuszczonego tlenu co najmniej 7 mg na litr. Poziom rozpuszczonego tlenu w wyższych partiach Gangesu wynosi 8,9 mg na litr, a w dolnej części 8,3 mg na litr. 

Niespotykana poprawa

“Główną przyczyną zanieczyszczenia wody w Kanpur są toksyczne odpady przemysłowe odprowadzane do rzeki. Ponieważ wszystkie fabryki są zamknięte z powodu blokady, rzeka stała się czystsza. Wcześniej kapłani w świątyni powstrzymywali się od świętego zanurzenia, ponieważ woda była bardzo zanieczyszczona. Jednak od ostatniego tygodnia kąpiemy się w rzece” – mówił z kolei Ajay Pujari, kapłan słynnej świątyni Parmat w mieście Kanpur w Uttar Pradesh.

“Odpływ Sisamau, który zrzucał miliony litrów brudnej wody do rzeki, został całkowicie zatrzymany w zeszłym roku w ramach projektu Namami Gange. To również zmniejszyło zanieczyszczenie wody, ale poprawa, której możemy obecnie doświadczyć, jest niespotykana” – dodał.

Eksperci ostrzegają jednak, że poprawa stanu środowiska może być krótkotrwała, ponieważ rząd ostatecznie zniesie blokadę i wznowi działalność gospodarczą. Uważają, że władze powinny przeanalizować dane zebrane podczas kwarantanny, aby opracować lepszą politykę środowiskową. 

Źródło: India Today, The Wire

Fot: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.