„Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda jest zdatna do picia

7136
1
Podziel się:

Zawieszenie przemysłu w Indiach przyniosło oddech środowisku. Jak donoszą hinduskie media, blokada kraju z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa “uczyniła cuda w rzece Ganges”. Według naukowców, w niektórych odcinkach “świętej rzeki”, woda jest tak czysta, że nadaje się do picia. 

Na półmetku ogólnokrajowej kwarantanny, która ma trwać do 3 maja, jakość wody w Gangesie w mieście Haridwar została sklasyfikowana jako zdatna do picia. To bezprecedensowy sukces, którego nie udało się osiągnąć rządowi przez dziesięciolecia, mimo ambitnych planów. Ryby odzyskują swoje uzasadnione miejsce w naturze, nieprzyjemny zapach nie jest już tak silny. Wszystko to stało się bez żadnej interwencji technologicznej.

“Niezwykły poziom czystości wynika z braku jakichkolwiek zanieczyszczeń przemysłowych i śmieci. Jakość wody była testowana pod różnymi parametrami. Tak znacznej poprawy nie zaobserwowano w ciągu ostatnich 30-40 lat” – mówił w India Today TV naukowiec BD Joshi.

Jakość wody poprawiła się także w innych regionach kraju. W stanie Uttar Pradesh przyjmuje się, że zdrowa woda powinna mieć poziom rozpuszczonego tlenu co najmniej 7 mg na litr. Poziom rozpuszczonego tlenu w wyższych partiach Gangesu wynosi 8,9 mg na litr, a w dolnej części 8,3 mg na litr. 

Niespotykana poprawa

“Główną przyczyną zanieczyszczenia wody w Kanpur są toksyczne odpady przemysłowe odprowadzane do rzeki. Ponieważ wszystkie fabryki są zamknięte z powodu blokady, rzeka stała się czystsza. Wcześniej kapłani w świątyni powstrzymywali się od świętego zanurzenia, ponieważ woda była bardzo zanieczyszczona. Jednak od ostatniego tygodnia kąpiemy się w rzece” – mówił z kolei Ajay Pujari, kapłan słynnej świątyni Parmat w mieście Kanpur w Uttar Pradesh.

“Odpływ Sisamau, który zrzucał miliony litrów brudnej wody do rzeki, został całkowicie zatrzymany w zeszłym roku w ramach projektu Namami Gange. To również zmniejszyło zanieczyszczenie wody, ale poprawa, której możemy obecnie doświadczyć, jest niespotykana” – dodał.

Eksperci ostrzegają jednak, że poprawa stanu środowiska może być krótkotrwała, ponieważ rząd ostatecznie zniesie blokadę i wznowi działalność gospodarczą. Uważają, że władze powinny przeanalizować dane zebrane podczas kwarantanny, aby opracować lepszą politykę środowiskową. 

Źródło: India Today, The Wire

Fot: Shutterstock

Podziel się: