Udostępnij

„Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda jest zdatna do picia

27.04.2020

Zawieszenie przemysłu w Indiach przyniosło oddech środowisku. Jak donoszą hinduskie media, blokada kraju z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa “uczyniła cuda w rzece Ganges”. Według naukowców, w niektórych odcinkach “świętej rzeki”, woda jest tak czysta, że nadaje się do picia. 

Na półmetku ogólnokrajowej kwarantanny, która ma trwać do 3 maja, jakość wody w Gangesie w mieście Haridwar została sklasyfikowana jako zdatna do picia. To bezprecedensowy sukces, którego nie udało się osiągnąć rządowi przez dziesięciolecia, mimo ambitnych planów. Ryby odzyskują swoje uzasadnione miejsce w naturze, nieprzyjemny zapach nie jest już tak silny. Wszystko to stało się bez żadnej interwencji technologicznej.

“Niezwykły poziom czystości wynika z braku jakichkolwiek zanieczyszczeń przemysłowych i śmieci. Jakość wody była testowana pod różnymi parametrami. Tak znacznej poprawy nie zaobserwowano w ciągu ostatnich 30-40 lat” – mówił w India Today TV naukowiec BD Joshi.

Jakość wody poprawiła się także w innych regionach kraju. W stanie Uttar Pradesh przyjmuje się, że zdrowa woda powinna mieć poziom rozpuszczonego tlenu co najmniej 7 mg na litr. Poziom rozpuszczonego tlenu w wyższych partiach Gangesu wynosi 8,9 mg na litr, a w dolnej części 8,3 mg na litr. 

Niespotykana poprawa

“Główną przyczyną zanieczyszczenia wody w Kanpur są toksyczne odpady przemysłowe odprowadzane do rzeki. Ponieważ wszystkie fabryki są zamknięte z powodu blokady, rzeka stała się czystsza. Wcześniej kapłani w świątyni powstrzymywali się od świętego zanurzenia, ponieważ woda była bardzo zanieczyszczona. Jednak od ostatniego tygodnia kąpiemy się w rzece” – mówił z kolei Ajay Pujari, kapłan słynnej świątyni Parmat w mieście Kanpur w Uttar Pradesh.

“Odpływ Sisamau, który zrzucał miliony litrów brudnej wody do rzeki, został całkowicie zatrzymany w zeszłym roku w ramach projektu Namami Gange. To również zmniejszyło zanieczyszczenie wody, ale poprawa, której możemy obecnie doświadczyć, jest niespotykana” – dodał.

Eksperci ostrzegają jednak, że poprawa stanu środowiska może być krótkotrwała, ponieważ rząd ostatecznie zniesie blokadę i wznowi działalność gospodarczą. Uważają, że władze powinny przeanalizować dane zebrane podczas kwarantanny, aby opracować lepszą politykę środowiskową. 

Źródło: India Today, The Wire

Fot: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.