Udostępnij

Cykliści vs smog. Czy warto jeździć na rowerze w zanieczyszczonych miastach?

21.08.2017

Czy jazda na rowerze służy zdrowiu? Pytanie może wydać się nieroztropne, ale w miastach takich jak Kraków czy Zakopane jest nie od rzeczy. Niebawem sprawa może się nieco rozjaśnić. Pojawiły się pierwsze wyniki skrojonego na pięć lat badania, które ma na celu ustalić, ile pożytku zdrowotnego przynosi poruszanie się na dwóch kółkach w skażonym środowisku. I czy przynosi go w ogóle.
Jazda na rowerze oraz inne formy wysiłku fizycznego zwiększają zapotrzebowanie na tlen – a zatem ilość wdychanego powietrza. Gdy organizm jest w stanie spoczynku, płuca „przerabiają” kilka litrów gazów atmosferycznych na minutę. Podczas wysiłku fizycznego ilość tę trzeba pomnożyć nawet kilkunastokrotnie. Niestety, powietrze powietrzu nierówne. W tym, którym oddychają mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych miast i jeszcze bardziej zanieczyszczonych (przynajmniej zimą) górskich miasteczek południowej Polski, znajdują się niebezpieczne ilości substancji toksycznych.

Rowerzyści z czujnikami

Oczywiście skażone powietrze nie jest naszym lokalnym „delikatesem”. Doświadczają go również mieszkańcy zachodnich metropolii. Na przykład Nowego Jorku. To właśnie tam od dwóch lat prowadzone jest badanie, które ma pomóc ustalić, w jakim stopniu na zanieczyszczenia atmosferyczne narażeni są rowerzyści przemierzający codziennie ulice Wielkiego Jabłka. Jego autorami jest dwóch pracowników Columbia University: Darby Jack, adiunkt na wydziale zdrowia środowiskowego z uniwersyteckiej Mailman School of Public Health i Steven Chillrud, geochemik z Lamont-Doherty Earth Observatory.
W pilotowanym przez nich eksperymencie bierze obecnie udział czterdzieści osób. Ochotników udało się zwerbować dzięki komunikatom radiowym nadawanym przez nowojorską rozgłośnię WNYC. To jednak wciąż za mało – naukowcy zamierzają pozyskać co najmniej 150 dodatkowych ochotników. Wśród „wolontariuszy” jest m.in. Darby Jack, który przez pięć dni w tygodniu pokonuje na dwóch kółkach dystans 15 mil (ok. 24 km) z domu do pracy. Naukowiec wyposażony jest w zestaw czujników, rejestrujących ilość wdychanego przezeń powietrza oraz stężenie zanieczyszczeń (m.in. pyłu zawieszonego PM 2.5) wzdłuż trasy.

Gdzie lepiej, gdzie gorzej?

Pomiary mają potrwać jeszcze przez trzy lata, ale wstępne wyniki wskazują, że większość badanych rowerzystów podczas jazdy, zajmującej od 6 do 8 proc. czasu ich dziennej aktywności, wdycha nawet ponad 50 proc. dziennej „dawki” zanieczyszczeń. Okazuje się jednak, że jazda alejkami oddzielonymi od ruchu samochodowego rzędami zaparkowanych aut znacząco zmniejsza ilość wdychanych toksyn. Naukowcy ewidencjonują też smogowe „hot spoty” – miejsca, w których zanieczyszczenie utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie, np. węzły komunikacyjne lub notorycznie zakorkowane drogi.
– Mamy nadzieję, że władze miasta wykorzystają nasze dane podczas projektowania ścieżek rowerowych, tak by umożliwiły one zminimalizowanie narażenia rowerzystów na szkodliwe związki – mówi Jack. Badacze zaznaczają, że narażenie oraz ryzyko zdrowotne może być nawet większe w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego i naczyniowego, a także dzieci i osób starszych. Wiele zależy od sprawności organizmu i wydolności oddechowej – gorzej mają ci, którzy częściej muszą „zaczerpywać” powietrza.
Byłoby miło, gdyby nowojorskie badanie zainspirowało analogiczne projekty również w polskich miastach. Mimo że ścieżek rowerowych nad Wisłą przybywa, to niektórymi z nich odechciewa się jeździć ze względu na smrodliwe towarzystwo emitentów spalin.
Fot.Thomas Hawk/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.