Udostępnij

Presja ma sens. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic uratowali samotne, przydrożne drzewo

12.05.2021

Samotny jesion rosnący na chodniku mogło pójść do wycinki. Zorientowali się w tym przechodnie, którzy apelowali o jego oszczędzenie. To sytuacja z Czechowic-Dziedzic, gdzie mieszkańcy zaprotestowali w obronie drzewa. Mieszkańcy miasta pokazali, że presja ma sens.

Decyzję dotyczącą drzewa podjął powiatowy Zarząd Dróg. O tym, że drzewo z Czechowic-Dziedzic pójdzie pod topór, mieszkańcy dowiedzieli się przez przypadek – zauważyli, że na pniu ktoś zaznaczył znak krzyżyka. Oznacza on, że zapadła decyzja o usunięciu drzewa. Według Zarządu zawnioskował o to jeden z mieszkańców.

– Chyba właśnie to najbardziej szokuje oprócz planów samej wycinki – że na wniosek jednego mieszkańca podejmowane są decyzje wpływające na całą lokalną społeczność – mówi Mikołaj Siemaszko, jeden z autorów petycji w obronie drzewa. – Walka o takie drzewo w mieście przypomina walkę o szklankę wody na pustyni. Jest o co walczyć, ponieważ w naszym mieście przez ostatnie lata ubywało dużych drzew na rzecz niewielkich, ozdobnych sadzonek.


Czytaj również: Mieszkańcy europejskich miast chcą więcej zieleni i czystszego powietrza. Kraków i Warszawa na czele

500 podpisów w obronie drzewa z Czechowic-Dziedzic


Siemaszko jest również współtwórcą gromadzącej 1,1 tys. osób facebookowej grupy „Czechowiczanie dla przyrody„. Mieszkańcy wspominają, że jesion już raz przetrwał ciężkie czasy. Niemal dekadę temu ktoś samowolnie podciął mu gałęzie. Mimo to drzewo rośnie do dziś, a mieszkańcy domagają się jego ochrony. Na facebookowej grupie Siemaszko opublikował linka do internetowej petycji w obronie samotnego jesionu. Pond 500 podpisów pod apelem jego autorzy przekazali staroście powiatowemu, któremu podlega Zarząd Dróg.

 class=
Jesion z Czechowic-Dziedzic. Źródło: Czechowice-Dziedzice dla przyrody

– Mieszkańcy nie potrafili zrozumieć, skąd wzięła się taka decyzja. – uważa Siemaszko. Wspomina też o bardzo wysokim zasięgu posta z linkiem do swojej petycji – Przez pierwsze dni został on udostępniony ponad 130 razy i dotarł do ponad 18 tysięcy odbiorców – cieszy się mieszkaniec Czechowic-Dziedzic walczący o samotne drzewo.

Sprawą przejął się również burmistrz Czechowic-Dziedzic, który zadeklarował wsparcie dla zaniepokojonych mieszkańców. Marian Błachut uznał, że jesion nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego i pieszym.

– Zaproponowałem, że przebudujemy chodnik i będziemy monitorować stan drzewa. Warto podjąć wysiłek, żeby je ocalić – mówił Błachut bielskiemu wydaniu „Gazety Wyborczej”.

Burmistrz przyznawał też, że dla niektórych mieszkańców jesion jest problemem, a prośby o jego wycięcie pojawiają się od lat. Zebrane przez mieszkańców podpisy dowodzą, że przeciwdziałanie wycince leży w „ważnym interesie społecznym” – czytamy w jego oświadczeniu opublikowanym na portalu Facebook. Jednocześnie zapewnił, że jesion zostanie ocalony. Udało się to ustalić po rozmowach z bielskim starostą, Andrzejem Płonką.

Źródło zdjęcia: Czechowice-Dziedzice dla przyrody

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.