Udostępnij

Ekstremalnie upalny czerwiec. Rekordy w Polsce i za kołem podbiegunowym

01.07.2022

Czerwiec, a szczególnie jego końcówka, przyniósł rekordowe upały. Duża część kraju zmagała się z temperaturami w okolicach i powyżej 30 st. Celsjusza przez blisko tydzień, choć to dopiero początek astronomicznego lata. Upalne dni nawiedziły także inne kraje na półkuli północnej: w wielu miejscach odnotowano przy tym rekordy temperaturowe.

Ostatni dzień czerwca 2022 roku, zgodnie z prognozami, był najcieplejszym dniem tego miesiąca w Polsce. Temperatury w okolicach i powyżej 30 st. Celsjusza doskwierały mieszkańcom większości województw, przekraczając w południowej części kraju 36 stopni.

Gdzie było tego dnia wyjątkowo ciepło? Według danych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na tle kraju wyróżniały się miejscowości:

  • 36,3°C – Chorzelów (woj. podkarpackie),
  • 36,2°C – Puławy (woj. lubelskie),
  • 36,2°C – Borusowa (woj. małopolskie),
  • 36,1°C – Raków (woj. świętokrzyskie),
  • 36,1°C – Tarnów (woj. małopolskie).

Jak podsumował wieczorem IMGW, „w Kozienicach, Włodawie, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie, Krośnie, Lesku, Nowym Sączu i Sandomierzu zostały pobite rekordy temperatury dla czerwca”. „Większość tych rekordów była dotychczas ustanowiona podczas fali upałów w czerwcu 2019, 2016, a nawet 1963 roku” – podkreślono w komunikacie.

Początek lata na półkuli północnej. Temperaturowy rekord za rekordem

To nie pierwszy upalny dzień w Polsce w tym roku, choć to dopiero początek astronomicznego lata. Podobnie sytuacja wyglądała w innych miejscach na półkuli północnej, gdzie również temperatury były wyjątkowo wysokie. W wielu stacjach pomiarowych odnotowano rekordy temperaturowe dla miesiąca czerwca.

Na bieżąco o kolejnych rekordach informował w mediach społecznościowych meteorolog Scott Duncan, którego wpisy śledzą dziesiątki tysięcy obserwujących. Z jego postów dowiadujemy się m.in. o krajowym rekordzie czerwca odnotowanym we wtorek w Tunezji (48,7 st. Celsjusza). W norweskim Tromsø, leżącym za kołem podbiegunowym, termometry pokazały rekordowe 29,9 st. Celsjusza.

Czerwiec obfitował także w inne rekordy. Po raz pierwszy, jak relacjonuje Duncan, temperatury w Japonii w czerwcu przekroczyły 40 st. Celsjusza. Z kolei Francja odnotowała w tym roku 40 st. Celsjusza najwcześniej w historii pomiarów, dokładnie 16 czerwca w Saint-Jean-de-Minervois.

Ostatni dzień czerwca zaowocował natomiast rekordem w Watykanie. Jak poinformował jako pierwszy w mediach społecznościowych Thierry Goose, amator śledzący oficjalne dane meteorologiczne, termometry pokazały tam 40,8 st. Celsjusza.

IMGW: Czerwiec 2022 r. w Polsce „ekstremalnie ciepły”. Średnia nawet 1,7 stopnia wyższa od średniej z 3 dekad

Wróćmy jednak do Polski. Tak wysokie wskazania termometrów 30 czerwca 2022 roku pokrywały się z prognozami pogodowymi. Ciekawie – choć niepokojąco – dzień ten wypada na tle danych wieloletnich. Próbę oceny w tym zakresie podjął Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który prowadzi testy na potrzeby uruchomienia tzw. służby klimatologicznej.

„Podjęto próbę odniesienia prognozowanych na 30 czerwca warunków termicznych (temperatura maksymalna) na wybranych stacjach synoptycznych do charakterystyk (wartość średnia, kwantyle 5% i 95%) z wielolecia 1991-2020. Tego rodzaju analiza pozwala w łatwy sposób określić stopień wyjątkowości prognozowanych warunków, w tym również, tego jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia ” – napisano w komunikacie IMGW. „Jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne pod koniec czerwca, to w tym okresie (z wyłączeniem stacji górskich i podgórskich: Kasprowy Wierch, Śnieżka, Zakopane) powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 21°C (Łeba) do 25°C (Wrocław)” – podkreślono.

W komunikacie IMGW podsumowano także czerwiec 2022 roku jako całość, z wyłączeniem ostatnich dni.

„Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny czerwiec można jak na razie (do 28.06), uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą 1,7°C. W całym kraju anomalie do dnia 28.06 wynoszą ponad 1,0°C, a na południowym zachodzie Polski lokalnie przekraczają nawet 2,5°C” – podsumowano.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że mówimy o odchyleniach względem średnich temperatur na przestrzeni tylko ostatnich 30 lat.

_

Źródła: IMGW, Scott Duncan / Twitter.com, Thierry Goose / Twitter.com

Zdjęcie: olgagorovenko / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.