Udostępnij

Czeska branża węglowa chce sprzedawać do polskich domów węgiel brunatny, bo jak nie w Polsce to gdzie

17.06.2018

W marcu Polska przesłała do notyfikacji w Komisji Europejskiej projekt zmian w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która ma pomóc uregulować wolną amerykankę na naszym rynku węgla. Projekt jest niezły, o czym przekonuje m. in. reakcja na niego.

Otóż swoje uwagi zgłosiło właśnie czeskie zrzeszenie firm zajmujących się wydobyciem i sprzedażą węgla, którego – jak piszą, tłumacząc, dlaczego się tym interesują – głównym zadaniem jest „obrona interesów swoich członków”. I zadanie to próbuje właśnie realizować. Oto czeska branża węglowa domaga się, by z ustawy zniknął zakaz jego sprzedaży i realny zakaz importu w celu spalania go w gospodarstwach domowych.

Autorzy uwag odwołują się do unijnej zasady swobodnego przepływu towarów. Jednak ta jest tylko narzędziem, a motywację da się wyczytać gdzie indziej. „Znacząca część czeskiej produkcji węgla brunatnego jest sprzedawana do Polski”, piszą. Skąd niedaleka droga do stwierdzenia, że chodzi o to, że jak Czesi nie sprzedadzą go do Polski, to nie sprzedadzą go w ogóle. Przynajmniej nie do gospodarstw domowych. Praktycznie nikt – poza energetyką systemową – nie korzysta już z tego paliwa do ogrzewania domów. Wliczając w to samych Czechów, gdzie nie wolno go stosować w instalacjach o mocy mniejszej niż 300 kW (pod groźbą mniej więcej 8000 złotych kary). Mówiąc krótko: Czesi chcą spalać u nas to, czego nie spalą u siebie. Po raz kolejny jesteśmy więc traktowani jak śmietnik Europy, który przyjmie wszystko.

I wszystko spali.

Pełna treść uwag czeskiego ZSDNP do pobrania TUTAJ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.