Czeska branża węglowa chce sprzedawać do polskich domów węgiel brunatny, bo jak nie w Polsce to gdzie

Podziel się:
Czesi, węgiel brunatny

W marcu Polska przesłała do notyfikacji w Komisji Europejskiej projekt zmian w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która ma pomóc uregulować wolną amerykankę na naszym rynku węgla. Projekt jest niezły, o czym przekonuje m. in. reakcja na niego.

Otóż swoje uwagi zgłosiło właśnie czeskie zrzeszenie firm zajmujących się wydobyciem i sprzedażą węgla, którego – jak piszą, tłumacząc, dlaczego się tym interesują – głównym zadaniem jest „obrona interesów swoich członków”. I zadanie to próbuje właśnie realizować. Oto czeska branża węglowa domaga się, by z ustawy zniknął zakaz jego sprzedaży i realny zakaz importu w celu spalania go w gospodarstwach domowych.

Autorzy uwag odwołują się do unijnej zasady swobodnego przepływu towarów. Jednak ta jest tylko narzędziem, a motywację da się wyczytać gdzie indziej. „Znacząca część czeskiej produkcji węgla brunatnego jest sprzedawana do Polski”, piszą. Skąd niedaleka droga do stwierdzenia, że chodzi o to, że jak Czesi nie sprzedadzą go do Polski, to nie sprzedadzą go w ogóle. Przynajmniej nie do gospodarstw domowych. Praktycznie nikt – poza energetyką systemową – nie korzysta już z tego paliwa do ogrzewania domów. Wliczając w to samych Czechów, gdzie nie wolno go stosować w instalacjach o mocy mniejszej niż 300 kW (pod groźbą mniej więcej 8000 złotych kary). Mówiąc krótko: Czesi chcą spalać u nas to, czego nie spalą u siebie. Po raz kolejny jesteśmy więc traktowani jak śmietnik Europy, który przyjmie wszystko.

I wszystko spali.

Pełna treść uwag czeskiego ZSDNP do pobrania TUTAJ.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Ale cyrk…cóż się dziwić. Jak się nie potrafi u siebie na krajowym podwórku zaprowadzić skutecznego porządku to sąsiedzi wokół naszego kraju widzą to i chętnie nam będą podrzucać to i tamto do spalenia. U siebie mają przepisy i kary. A u nas każdy widzi jak jest.. Wczoraj byłem na wycieczce w Lanckoronie koło Kalwarii Zebrzydowskiej – piękna pogoda, temperatura 24 stopnie – smród palonego czuć w powietrzu. Ubrania śmierdzą dymem, więc po powrocie muszą iść od razu do pralki, a człowiek pod prysznic zmyć to cholerstwo. Rano zatkany noc, gardło podrażnione. NIEŹLE – miejscowość leży wysoko bo ponad 400 m… Czytaj więcej »