Udostępnij

Czeska branża węglowa chce sprzedawać do polskich domów węgiel brunatny, bo jak nie w Polsce to gdzie

17.06.2018

W marcu Polska przesłała do notyfikacji w Komisji Europejskiej projekt zmian w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która ma pomóc uregulować wolną amerykankę na naszym rynku węgla. Projekt jest niezły, o czym przekonuje m. in. reakcja na niego.

Otóż swoje uwagi zgłosiło właśnie czeskie zrzeszenie firm zajmujących się wydobyciem i sprzedażą węgla, którego – jak piszą, tłumacząc, dlaczego się tym interesują – głównym zadaniem jest „obrona interesów swoich członków”. I zadanie to próbuje właśnie realizować. Oto czeska branża węglowa domaga się, by z ustawy zniknął zakaz jego sprzedaży i realny zakaz importu w celu spalania go w gospodarstwach domowych.

Autorzy uwag odwołują się do unijnej zasady swobodnego przepływu towarów. Jednak ta jest tylko narzędziem, a motywację da się wyczytać gdzie indziej. „Znacząca część czeskiej produkcji węgla brunatnego jest sprzedawana do Polski”, piszą. Skąd niedaleka droga do stwierdzenia, że chodzi o to, że jak Czesi nie sprzedadzą go do Polski, to nie sprzedadzą go w ogóle. Przynajmniej nie do gospodarstw domowych. Praktycznie nikt – poza energetyką systemową – nie korzysta już z tego paliwa do ogrzewania domów. Wliczając w to samych Czechów, gdzie nie wolno go stosować w instalacjach o mocy mniejszej niż 300 kW (pod groźbą mniej więcej 8000 złotych kary). Mówiąc krótko: Czesi chcą spalać u nas to, czego nie spalą u siebie. Po raz kolejny jesteśmy więc traktowani jak śmietnik Europy, który przyjmie wszystko.

I wszystko spali.

Pełna treść uwag czeskiego ZSDNP do pobrania TUTAJ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.