Udostępnij

Hydrolodzy chcą zmiany w szkolnych podręcznikach, które teraz dają „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”

11.06.2019

Międzynarodowy zespół ekspertów z dziedziny hydrologii uważa, że schematy obiegu wody – zamieszczane w podręcznikach szkolnych i akademickich, a także w Internecie – wymagają pilnej aktualizacji. Zdaniem hydrologów pomijają one kluczowy czynnik, którym jest działalność człowieka. Tym samym stwarzają „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”.

W badaniu przeprowadzonym przez międzynarodowy zespół naukowców – m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Francji – przyjrzano się powszechnie stosowanym schematom obiegu wody. Przeanalizowano 450 publikacji na ten temat, zamieszczanych w podręcznikach szkolnych, akademickich, a także publikacjach internetowych.

85 proc. z nich nie ukazywało żadnego związku między działalnością człowieka a obiegiem wody w przyrodzie. Jedynie w 2 proc. opracowań pokazywano wpływ zmian klimatycznych lub zanieczyszczeń na obieg wody.

Ponadto hydrolodzy zwrócili uwagę na sielankowy obraz przyrody, jaki prezentowano na ogół na schematach: Niemal wszystkie przedstawiały świat pełen zieleni i obfity w zasoby słodkiej wody – co jest obrazem coraz dalszym od rzeczywistości, którą dziś obserwujemy.

Schematy wobec kryzysu wodnego

„Schemat obiegu wody jest główną ikoną hydrotechniki. Ale błędne przedstawienie sposobów, w jakie ludzie wpływają na ten cykl, zmniejsza naszą świadomość nadciągającego globalnego kryzysu wodnego” –  powiedział prof. David Hannah z Uniwersytetu w Birmingham .

„Gdy pomijamy zmiany klimatyczne, ludzką konsumpcję i zmiany w użytkowaniu gruntów, powstają duże luki w postrzeganiu [problemu – S.M] przez opinię publiczną, a także wśród niektórych naukowców” – podkreślił prof. Hannah.

W związku z tym międzynarodowy zespół opracował nowe, zaktualizowane schematy, w których obieg wody przedstawiony jest w sposób bardziej złożony – z uwzględnieniem czynnika ludzkiego. I radzi, by również nie być ślepym na ten element.

[O problemach z zasobami wody w Polsce, m.in. w kontekście antropogenicznych zmian klimatu, przeczytać można tutaj.]

 

Źródła: Nature Geoscience, EurekAlert!

Grafika: Shutterstock/Empguin-art

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.