Udostępnij

Cztery obrazki, które pokazują stan polskiego powietrza. Polskie miasto zamyka skalę

25.10.2019

Na stronach Europejskiej Agencji Środowiska są publikowane interaktywne mapy, które prezentują stan powietrza na kontynencie. Kiedy wykorzystać je we właściwy sposób – na ten uwagę zwróciła mi Magda Kozłowska zajmująca się na co dzień Twitterem Polskiego Alarmu Smogowego z pomocą zaledwie kilku obrazków da się pokazać stan polskiego powietrza.

Wszystko co trzeba zrobić to włączyć mapę pokazującą zarejestrowane stężenia bezno(alfa)pirenu, który jest mniej więcej tak groźny, jak można wnioskować z jego nazwy. [Więcej przeczytacie o nim w tekście „Czym truje nas smog? Węglwodory aromatyczne, w tym benzopireny].

Domyślna mapa wygląda tak i pokazuje punkty pomiarowe wraz ze stężeniami.

benzoapiren_polska_1

Z boku jest jednak suwak, który pozwala wyeliminować punktu znajdujące się poniżej określonego poziomu stężeń.

Kiedy przesunąć go na tzw. poziom docelowy, którego osiągnięcie Polska założyła na… 2013 roku, i który jest zgodny z europejską normą wynoszącą 1 ng b(a)p na m3 powietrza, na mapie zostają tylko punkty oznaczające stacje pomiarowe, gdzie go przekroczono.

Wygląda to tak:

Benzoapiren Polska 3

Ale na tym nie koniec. Suwak możemy przesunąć na przykład na „10”, co oznacza 1000 proc. rocznej normy.

Wtedy zostajemy na tej mapie sami.

benzoapiren_polska_3

A kiedy suwak przesunąć do końca, to poziom ponad 2200 proc. rocznej normy, mapa wygląda tak:

benzoapiren_polska_4

Ten samotny punkt to Brzeszcze.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.