Udostępnij

Czujniki smogu na każdym osiedlu? W Bydgoszczy jest taka szansa

19.12.2020

Każdy ma prawo wiedzieć jaka jest jakość powietrza w jego okolicy – podkreśla Bydgoski Alarm Smogowy, którego członkowie walczą teraz o głosy mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Chodzi o projekt zainstalowania czujników smogowych na wszystkich bydgoskich osiedlach.

Ponadosiedlowy projekt zgłosił Jarosław Kaszyński, radny rady osiedla Jachcice. Głosowanie trwa do końca grudnia. Uprawniona do niego jest osoba zamieszkała w Bydgoszczy, która ukończyła 16 lat. Projekt widnieje pod numerem 595. Jego koszt to 260 tys. zł.

Pomysł jest bardzo uzasadniony, bowiem w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Olsztynie, czy Trójmieście działa po kilkadziesiąt takich czujników. W Bydgoszczy jest ich zaledwie osiem.

Wczoraj wieczorem na Miedzyniu ekstremalny smog! Prawie 800% normy. Podobna sytuacja mogła mieć miejsce w innych dzielnicach, tego jednak nie wiemy, ponieważ tylko 8 z 29 dzielnic Bydgoszczy ma swoje czujniki. Mieszkańcy dzielnic bez czujników nieświadomie narażają swoje zdrowie, spędzając czas na zewnątrz podczas epizodów smogowych.

Bydgoski Alarm Smogowy – 17 grudnia

Przedstawiciele Alarmu wyliczają, że w Bydgoszczy wciąż działa 20 tys. starych pieców, w tym 7 tys. pieców znajduje się w mieszkaniach komunalnych. Tempo ich likwidacji pozostawia wiele do życzenia – rocznie wymienianych jest około 300 pieców.

Do grudnia Straż Miejska przeprowadziła w Bydgoszczy ponad 1,5 tys. kontroli systemu ogrzewania w wyniku zgłoszeń mieszkańców. W przypadku 347 kontroli finałem było nałożenie mandatu. Łączna wartość nałożonych mandatów to ponad 49 tys.zł. W 14 przypadkach Straż Miejska skierowała wniosek o ukaranie od Sądu Rejonowego. Faktyczna liczba stwierdzonych naruszeń mogła być znacznie większa, bowiem karanie jest traktowane jako ostateczność – wcześniej są pouczenia.

__

Źródło: Bydgoski Alarm Smogowy, Radio Eska, Portal Kujawski

Zdjęcie: Materiały prasowe / Airly

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.