Udostępnij

Czujniki smogu na każdym osiedlu? W Bydgoszczy jest taka szansa

19.12.2020

Każdy ma prawo wiedzieć jaka jest jakość powietrza w jego okolicy – podkreśla Bydgoski Alarm Smogowy, którego członkowie walczą teraz o głosy mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. Chodzi o projekt zainstalowania czujników smogowych na wszystkich bydgoskich osiedlach.

Ponadosiedlowy projekt zgłosił Jarosław Kaszyński, radny rady osiedla Jachcice. Głosowanie trwa do końca grudnia. Uprawniona do niego jest osoba zamieszkała w Bydgoszczy, która ukończyła 16 lat. Projekt widnieje pod numerem 595. Jego koszt to 260 tys. zł.

Pomysł jest bardzo uzasadniony, bowiem w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Olsztynie, czy Trójmieście działa po kilkadziesiąt takich czujników. W Bydgoszczy jest ich zaledwie osiem.

Wczoraj wieczorem na Miedzyniu ekstremalny smog! Prawie 800% normy. Podobna sytuacja mogła mieć miejsce w innych dzielnicach, tego jednak nie wiemy, ponieważ tylko 8 z 29 dzielnic Bydgoszczy ma swoje czujniki. Mieszkańcy dzielnic bez czujników nieświadomie narażają swoje zdrowie, spędzając czas na zewnątrz podczas epizodów smogowych.

Bydgoski Alarm Smogowy – 17 grudnia

Przedstawiciele Alarmu wyliczają, że w Bydgoszczy wciąż działa 20 tys. starych pieców, w tym 7 tys. pieców znajduje się w mieszkaniach komunalnych. Tempo ich likwidacji pozostawia wiele do życzenia – rocznie wymienianych jest około 300 pieców.

Do grudnia Straż Miejska przeprowadziła w Bydgoszczy ponad 1,5 tys. kontroli systemu ogrzewania w wyniku zgłoszeń mieszkańców. W przypadku 347 kontroli finałem było nałożenie mandatu. Łączna wartość nałożonych mandatów to ponad 49 tys.zł. W 14 przypadkach Straż Miejska skierowała wniosek o ukaranie od Sądu Rejonowego. Faktyczna liczba stwierdzonych naruszeń mogła być znacznie większa, bowiem karanie jest traktowane jako ostateczność – wcześniej są pouczenia.

__

Źródło: Bydgoski Alarm Smogowy, Radio Eska, Portal Kujawski

Zdjęcie: Materiały prasowe / Airly

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.