Udostępnij

Czy doczekamy się zmian w programie Czyste Powietrze?

08.09.2019

W mijającym tygodniu nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska, kluczowej instytucji dla wdrażania programu Czyste Powietrze. Programu, który ma rozwiązać problem zimowego smogu poprzez wymianę starych kopciuchów i termomodernizację blisko czterech milionów domów w ciągu najbliższej dekady.

Choć idea programu jest słuszna, to jego wykonanie od początku było fatalne. Po roku od uruchomienia Czystego Powietrza podpisano zaledwie 20 tysięcy umów, co jak na cztery miliony dymiących domów nie wróży dobrze walce ze smogiem. Program tonie w biurokracji, wypełnianie skomplikowanego wniosku o dotacje jest karkołomne dla przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego, ludzie miesiącami czekają na odpowiedź wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska (rekordziści nawet ponad 200 dni roboczych).

Rządowy program #CzystePowietrze okazał się klapą. Klapą jest czekanie 200 dni na przemielenie wniosku w trybach @NFOSiGW. Efekty mizerne. Po roku 20 tys. podpisanych umów na wymianę kopciuchów 🙁 Zapowiedź reform @Wozny3 cieszy, czekamy na zmiany @RegioPoland @WorldBankPoland pic.twitter.com/NBRixBix58

— Andrzej Guła (@AndrzejGu) September 7, 2019

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, instytucje którym powierzono obsługę beneficjentów okazały się zupełnie do tego nieprzygotowane. Nie tak miała wyglądać walka ze smogiem. O pilne reformy programu apelował wielokrotnie Polski Alarm Smogowy, apelowała też Komisja Europejska, która jest gotowa wesprzeć walkę o czyste powietrze miliardami euro z unijnej kasy, a jej eksperci wskazywali na niezbędne usprawnienia.

Już w pierwszych dniach po objęciu stanowiska nowy prezes NFOŚ zapowiedział uproszczenie procedur, większą dostępność programu dla ludzi oraz stworzenie sprawnej sieci dystrybucji do której, podobnie jak przy 500+, planuje zaangażować banki. Te zapowiedzi cieszą i mamy nadzieję, że szybko doczekamy się koniecznych reform. 

Miarą sukcesu działań nowego prezesa będzie to, czy uda mu się doprowadzić do kilkukrotnego zwiększenia liczby podpisanych umów w ciągu najbliższego roku. Tych według ekspertów powinno być zawieranych między 200 a 400 tysięcy każdego roku. Żeby to było możliwe ludzie nie mogą czekać 200 dni na odzew lokalnego funduszu, czas na rozpatrzenie wniosku nie powinien przekraczać kilku dni – eksperci Komisji Europejskiej wskazywali, że jest to konieczne przy dużym programie, jednak jak do tej pory nikt ich w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska nie słuchał.

Miejmy nadzieję, że tym razem to się zmieni i efekty zobaczymy szybko.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.